Исланд на работ на пукање, се чини дека ерупцијата е неизбежна, отворени дупки насекаде

Макфакс
/ 14.11.2023 / 14:28

Во последните неколку дена земјотресите на Исланд не престануваат, имаше денови кога земјата се тресеше речиси 1.000 пати, а се стравува и од ерупција.

„Се плашам дека никогаш повеќе нема да го видам мојот дом. Ситуацијата е ужасна“, вели Исланѓанецот Гисли Гунарсон, кој морал да го напушти родниот Гриндавик поради страв од вулканска ерупција.

Гисли е еден од речиси 4.000 жители на Гриндавик, град недалеку од Рејкјавик, кој беше евакуиран од својот дом.

Remote video URL

„Патот пукна, зградите претрпеа структурни оштетувања. Целата земја е во шок“, вели еден од жителите, кој морал да се евакуира.

Remote video URL

BBC пишува дека на жителите синоќа им било дозволено накратко да се вратат за да си ги соберат своите работи, но дека областа набргу повторно била затворена.

Remote video URL
Remote video URL
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Читај повеќе

Поради пожарите, пренасочен сообраќајот на неколку делници

Читај повеќе

Во Дубровник соборен е рекорд за температурата на морето

Читај повеќе

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Читај повеќе

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај Мавровка поради неисправност

Читај повеќе
  • play_arrow

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Читај повеќе

Левица: Таравари и Кочубовски да го вклучат црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе