Изречени 204 сообраќајни прекршоци во Скопје, 65 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашните засилени акциски контроли, на територија на град Скопје изрече 204 мерки, меѓу кои за брзо возење 65 санкции и 42 мерки за недавање првенство на минување на пешаци.

Според МВР, изречени се и 11 мерки за возење без возачка дозвола, 10 санкции за користење мобилен телефон, 4 мерки за возење под дејство на алкохол, 7 санкции за прекршоци што ги прават пешаците, 4 санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), како и 46 за непрописно паркирање.

„Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот, апелира МВР.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Хроника

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Read more

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Read more

Четворица приведени за убиството на војникот во Калуѓерец

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе