Свет

Јужнокорејски воени авиони пукале на руски воен авион

23. јули 2019 - 15:36 | Б.С.Б.

Воени авиони на Јужна Кореја пукале во знак на предупредување откако руски авион го нарушил воздушниот простор на таа земја.

Според Министерството за одбрана на Јужна Кореја, три руски воени авиони првобитно влегле во јужнокорејската одбранбена зона на источниот брег, пред еден од нив да влезе во воздушниот простор на таа земја.

„По предупредувачките истрели авионот го напушти воздушниот простор на Јужна Кореја, но подоцна се врати и повторно го повреди“, изјавија од Министерството. „Рускиот авион во ниту еден случај не возвратил. Вкупно се испукани 360 куршуми“.

Трите руски авиони влегле во јужнокорејската одбранбена идентификациона зона со три кинески воени авиони, не е познато дали тоа го сториле намерно.

Инцидентот се случи во подрачје на островот Токто кој се наоѓа источно од јужниот дел на Корејскиот полуостров и претставува предмет на спор меѓу Сеул и Токио.

 По овој повод се огласи и Русија со соопштение дека нивните бомбардери Tu-95S не го нарушиле воздушниот простор на други држави во текот на летот над Јапонското Море.

„Немаше никакво предупредувачко пукање. Ако руските пилоти почувствуваа закана кон нивната безбедност ќе следеше одговор“, нагласуваат од Министерството за одбрана.

Следна беше реакцијата на Јапонија од каде е соопштено дека и тие ги активирале нивните борбени авиони бидејќи инцидентот се случил над Јапонското Море. Јапонската влада предаде протесни ноти на Русија и на Јужна Кореја.

Коментирај