Вториот најголем град на Островот пропадна: Бирмингем продава сѐ што може

Бирмингем, вториот по големина град во Обединетото Кралство, пропадна минатиот септември.

Во 1890 година, американскиот новинар по име Џулиан Ралф патувал од Њујорк до Бирмингем, во индустриска електрана лоцирана во Централна Англија, и открил дека овој град е „најдобро управуваниот град“. На 12 страници, Ралф го пофалил градскиот совет што им обезбедил на своите граѓани бесплатни музеи, уметнички галерии и библиотеки, базени, ги пофалил „невообичаено чистите“ улици во градот и многу повеќе.

Два века подоцна, посетителот на Бирмингем ќе најде сосема поинаква слика: градскиот совет размислува да ги продаде своите уметнички галерии, планира да затвори 25 библиотеки, бесплатните базени одамна ги нема, ѓубрето се собира двапати неделно. Градското претпријатие за водоснабдување и снабдување со гас се приватизирани. И, во очајнички обид да ги намали трошоците, градот ги затемни уличните светилки!

Бирмингем, вториот по големина град во Обединетото Кралство, се пропадна минатиот септември. Не можејќи да го избалансира својот годишен буџет, издаде известување за стечај до локалната самоуправа. За да ја затвори својата финансиска црна дупка, Советот ќе ги намали услугите, ќе ги продаде средствата и ќе ги зголеми даноците, со што повеќе од милион луѓе ќе плаќаат повеќе за помалку.

Бирмингем беше меѓу првите градови што пропаднаа, но истата судбина ги чека и другите англиски градови, бидејќи дури и најдобро управуваните градски совети ризикуваат да пропаднат. Од 1988 до 2018 година пропаднале само два такви совети, од 2018 година осум. Ќе следат уште: речиси 1 од 10 совети вели дека најверојатно ќе прогласи банкрот оваа финансиска година. Половина велат дека тоа веројатно ќе го направат во следните пет.

Британците во неколку региони овој четврток ќе се упатат кон гласачките кутии за да гласаат на локалните избори. Или, подобро кажано, само некои ќе го направат тоа. Излезноста на последните избори во 2021 година беше мала: гласаа само 35% од гласачите. Анкетите велат дека оние што гласаат ќе ѝ нанесат удар на владејачката Конзервативна партија (чиј лидер е актуелниот премиер Риши Сунак), која потоа ќе добие уште поостар удар на претстојните избори, кои мора да се одржат до јануари 2025 година. Следната влада ќе се соочи со мрачна реалност: градовите и општините ризикуваат да пропаднат.

Според меѓународните стандарди, англиската локална власт е слаба. Во Британија помалку од 5% од даноците се собираат локално. Други земји ѝ даваат на локалната власт поголема моќ да собира приходи: во Франција, 14% од даноците се собираат локално, во Германија 25%, а во Шведска 35%.

Во февруари, Советот објави план за излез: во текот на следните две години услугите ќе бидат намалени за 300 милиони фунти, градскиот имот во вредност од 1 милијарда фунти ќе биде продаден, а даноците на Советот ќе се зголемат за 21%.

„Овие намалувања не само што ќе бидат тешки, туку ќе го опустошат градот“, изјави наставничката Кејт Тејлор за CNN. 

Карл Шин, историчар кој живее и работи во Бирмингем, се присети на времето кога политичарите сметаа дека е нивна должност „да ги хранат гладните, да ги облечат голите и да ги поучуваат неуките“. Тој се плаши дека овие вредности исчезнуваат.

Граѓаните ги детализираа начините на кои кратењата ќе го уништат градот. Габриел Дајкер, виолинист во градскиот симфониски оркестар, рече дека планираното намалување на грантови за 100% од страна на Советот ќе ги принуди да ги зголемат цените, држејќи ја сиромашната публика подалеку. Дори Милман, студент, размислувајќи за затворањето на младинските центри и другите културни центри, праша:

„Што ми преостанува да правам? Освен тоа, знаете, дрога и алкохол?“

Нина Барбоса, која работи во центар за ментално здравје на младите, рече дека планираните намалувања се особено болни за младите. Вели дека само двајца или тројца млади ќе одат на третман за ментално здравје - тие едноставно немаат ресурси. Ситуацијата може да се влоши.

„Се чувствувам како да е некоја извртена шега. Се чувствувам како да живееме во епизода од 'Black Mirror'“, изјави таа за CNN.

„Луѓето се истрошени. Имаме чувство дека што и да правиме, нема да направи разлика“, рече историчарот Шин.

Штедењето по финансиската криза во 2008 година, наменето да биде краток период на стегање на ременот, наместо тоа стана ноќна мора од која Обединетото Кралство се бори да се разбуди. Според најновите планови за финансирање на владата, болеста сега се очекува да стане лек: дополнителни намалувања на локалната самоуправа се поставени за следните години. На градските совети низ ОК одамна им беше кажано дека мора да работат повеќе за помалку.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Свет

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Read more

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Read more

Нетанјаху тврди дека Хамас уништил поголем план на Иран: Едноставно пукаа пред време

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе