Кадиров повика на џихад во Украина против „сатанистите“ од Западот

Б.С.Б.
/ 26.10.2022 / 12:04

За чеченскиот лидер Рамзан Кадиров војната на Русија во Украина е џихад, барем така ја нарече во објава на Телеграм. Наведе дека си ги сака земјата, народот и традицијата, но не ги разбира оние „кои татковината ја сакаат само со зборови“.

Претседателот на Чеченија смета дека оние луѓе кои го навредувале пророкот Мухамед „денес се борат против нас во Украина“.

Кадиров е сигурен дека „тие сакаат да ја распарчат неговата татковина на делови, да ги понижат, згазат и на крајот да ги сквернават верата и културата така што не би имале никаков идентитет, никаква семејна вредност“.

„Со причина го користам зборот ‘сатанизам’. Таму, на Запад, сатанизмот отворено делува против Русија“, напиша чеченскиот лидер и прецизираше дека „сатанистичка демократија е кога се шират правата на атеистите, а се навредуваат верниците или кога на традиционалните парови им ги одземаат децата, па намерно се оставаат во семејство од ист пол“.

„Јас попрво би се борел против тоа од корен отколку да дозволам оваа грозотија да се врши во нашата татковина“, нагласи Кадиров.

Понатаму, тој вели:

„Ова е џихад, нашите чеченски команданти донесоа одлука не само да се бранат, туку и да напаѓаат. Да ги уништат тие шејтани, без разлика каде се и колку добро се кријат“, заклучи Кадиров.

URL
реклама

Свет

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Read more

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Read more

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Read more

Што сака Путин на Балтикот?

Read more
 

Вести

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Читај повеќе

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Читај повеќе

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Читај повеќе

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Читај повеќе

Кучиња скитници искасаа три лица во Скопје

Читај повеќе

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Читај повеќе

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Читај повеќе

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Читај повеќе

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Читај повеќе