Како влијае на бебето пиењето кафе за време на бременоста?

Тешко е да се замисли да се започне денот без шолја кафе, но трудниците треба да бидат внимателни бидејќи, според ново истражување, кофеинот може негативно да влијае на детето.

Децата кои биле изложени на мали количини на кофеин пред раѓањето се во просек пониски од децата чии мајки не консумирале кофеин за време на бременоста, покажуваат резултатите од најновото истражување, пренесува CNN.

Експертите откриле дека децата изложени на кофеин биле пониски на четиригодишна возраст, а оваа разлика се зголемила по осумгодишна возраст. Разликите во висината не се големи, но постојат, сметаат експертите.

На бремените жени им се препорачува да консумираат помалку од 200 милиграми кофеин дневно. Шолја инстант кафе има околу 100 милиграми, а филтрирано кафе има околу 140 милиграми. Додека една шолја чај со кофеин има околу 75 милиграми.

Загриженоста постои, истакнуваат експертите, бидејќи доколку понискиот раст во раното детство продолжи и во зрелата возраст, постои ризик од срцеви заболувања и дијабетес, кои се поврзани со помал раст.

Сепак, сè уште не може да се утврди, додаваат тие, дали оваа разлика во растот меѓу децата ќе продолжи и во зрелата возраст.

реклама

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more

Зошто шишињата за вино не се 1 литар туку 0,75 литри?

Read more

Најдобриот рецепт за грчка компир салата

Read more

Здравје

Што треба да знаете за витаминот Е?

Read more

Неколку причини зошто треба редовно да јадете кељ

Read more

Кое е поздраво: Белото или темното пилешко месо?

Read more

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more
 

Магазин

Наједноставен рецепт за мрзлива пита со вишни

Читај повеќе

Ставањето тоалетна хартија во фрижидер повторно е во тренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не треба да носите шорцеви во авион?

Читај повеќе

Како да ја остварите целта од ефикасни 10.000 чекори дневно?

Читај повеќе

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Читај повеќе

Што треба да знаете за витаминот Е?

Читај повеќе

Каков вкус има човечкото месо? Познатите канибали откриваат

Читај повеќе

Тест од 10 секунди открива од што се плашите во љубовта

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба редовно да јадете кељ

Читај повеќе