Како влијае на бебето пиењето кафе за време на бременоста?

Тешко е да се замисли да се започне денот без шолја кафе, но трудниците треба да бидат внимателни бидејќи, според ново истражување, кофеинот може негативно да влијае на детето.

Децата кои биле изложени на мали количини на кофеин пред раѓањето се во просек пониски од децата чии мајки не консумирале кофеин за време на бременоста, покажуваат резултатите од најновото истражување, пренесува CNN.

Експертите откриле дека децата изложени на кофеин биле пониски на четиригодишна возраст, а оваа разлика се зголемила по осумгодишна возраст. Разликите во висината не се големи, но постојат, сметаат експертите.

На бремените жени им се препорачува да консумираат помалку од 200 милиграми кофеин дневно. Шолја инстант кафе има околу 100 милиграми, а филтрирано кафе има околу 140 милиграми. Додека една шолја чај со кофеин има околу 75 милиграми.

Загриженоста постои, истакнуваат експертите, бидејќи доколку понискиот раст во раното детство продолжи и во зрелата возраст, постои ризик од срцеви заболувања и дијабетес, кои се поврзани со помал раст.

Сепак, сè уште не може да се утврди, додаваат тие, дали оваа разлика во растот меѓу децата ќе продолжи и во зрелата возраст.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе