Каталонските сепаратисти подготвуваат масовни протести пред Ел Класико

Каталонската платформа „Демократско цунами“ денеска ги повика приврзаниците за независност на Каталонија на масовен осумдневен протест пред стадионот „Камп Ноу“, каде ќе се игра најголемото шпанско фудбалско дерби меѓу Барселона и Реал Мадрид.

Во соопштението, „Демократско цунами“ нагласува дека повеќе од 18.000 луѓе веќе го потврдиле своето учество преку социјалните мрежи. Платформата ги покани демонстрантите на четири места околу стадионот во 16 часот, само четири часа пред да започне натпреварот, што може да го блокира пристапот на гледачите до арената. Не откри дополнителни детали за најавената акција.

„Во исклучителна ситуација, мора да дејствувате исклучително. Затоа, ние свикуваме масовен митинг на 18 декември околу „Камп Ноу“ стадионот“, се вели во соопштението на „Демократско цунами“.

Во октомври, Демократско цунами собра 25.000 демонстранти на меѓународниот аеродром „Ел Прат“, каде се судрија со полицијата додека се обидоа да го блокираат аеродромот и да го прекинат воздушниот сообраќај.

Ел Класико требаше да се игра на 26 октомври, но тогаш заради масовните собири во Барселона, од безбедносни причини беше одложен за декември.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Свет

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

Детето од Чернобил ќе го собори последниот европски диктатор: Која е Светлана Тихановскаја?

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Протестите во Чикаго се претворија во масовна пљачка, уапсени над 100 лица

Read more

Вести

МЗ: Ниту еден од патниците од авионот за Финска немал решение за изолација

Читај повеќе

Лукаревска и Костовски станаа пратеници, не се веќе директори на УЈП и на Службен весник

Читај повеќе

Родители преку онлајн петиција бараат далечинска настава

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Читај повеќе

Од утре претежно сончево со дожд и грмежи попладне

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести и МОН го одложија за утре состанокот за протоколите за наставата

Читај повеќе
  • filter

Детето од Чернобил ќе го собори последниот европски диктатор: Која е Светлана Тихановскаја?

Читај повеќе

Рибар се удави во Вардар кај Миравци

Читај повеќе

Пет лица приведени за поседување дрога

Читај повеќе