АФЦ АЗИСКИ КУП 2023 КАТАР

Катарскиот Салах со хет-трик од пенал донесе одбрана на титулата шампион на Азија

Филип Здравески
/ 10.02.2024 / 21:01

Катар вторпат по ред е освојувач на Азискиот куп, овојпат како домаќин, откако во денешното финалето го совлада Јордан со 3:1, најпријатното изненадување на турнирот, благодарение на трите гола на Акрам Афиф, напаѓач чиј изглед и пред сѐ бушавата фризура неодоливо потсетува на Мохамед Салах.

Пред 86.500 гледачи на „Лусаил“ стадионот, домаќинот го отвори резултатот во 22. минута со првиот пенал Афиф, досуден откако Абдала Насиб несмасно го нагази токму Афиф. Кинескиот судија Ма Нин првично не свирна пенал, па од ВАР собата му сигнализираа дека треба да ја погледне снимката.

Јорданците беа рамноправен противник и создадоа неколку добри шанси, а израмнувањето конечно стигна во 67. минута кога Јазан Ал Наимат биеше неодбранливо. Интересно, Ал Наимат на клупски план игра токму во Катар, во Ал Ахли од Доха.

Кратко траеше радоста на Јордан бидејќи 6 минути подоцна Махмуд Ал Марди направи хокеарски фаул над Исмаил Мохамед за втор пенал. Нин повторно гледаше на ВАР, а Афиф беше сигурен реализатор.

Јордан се обиде да се врати во игра, но Мешаал Баршам успешно го чуваше својот гол. Потоа во 5. минута од 13-те надополнување Катар доби и трет пенал, пак со ВАР, а овој пат виновник беше голманот Јазид Абу Лајла кој го сруши - кој друг ако не - Афиф. И по трет пат Катарскиот Салах беше сигурен пеналџија, овој пат ставајќи точка на финалето.

По секој гол Афиф прославуваше изведувајќи магионичарски трик.

Ова е второ злато за Катар, по 2019 година и турнирот во ОАЕ, кога во финалето ја совлада Јапонија со 3:1, а Афиф и тогаш постигна гол од пенал. Јордан првпат играше финале и за жал ја вкуси горчината на поразот.

URL

Акрам Афиф со хет-трикот стана и најдобар стрелец на турнирот, минувајчи го Ирачанецот Ајмен Хусеин со 6 гола. Афиф има 8. Воедно, Афиф е прогласен и за нјадобра играч на турнирот, додека Мешаал Баршан за најдобар голман.

URL

Афиф 4 години беше под договор со Виљареал, од 2016 до 2020, но ниту еднаш не заигра за „Жолтата подморница“, туку беше праќан на позајмици во Спортинг Хихон, Еупен и Ал Сад, како е и денес.

URL

Катар до втората титула дојде откако во групата ги совлада Либан (3:0), Таџикистан (1:0) и Кина (1:0), а потоа во нокаут-фазата Палестина (2:1), Узбекистан на пенали (1:1, 3:2), Иран (3:2) и на крајот Јордан (3:1).

URL

Јордан имаше многу потежок пат до финалето откако во групата заврши трет и помина како една од четирите најдобри третопласирани. Почна со победа над Малезија (4:0), па реми со Јужна Кореја (2:2), а загуби од Бахреин (0:1). Во нокаут-фазата со епски пресврт го исфрли Иран (3:2), па Таџикистан (1:0) и во полуфиналето Јужна Кореја (2:0).

URL

Наредниот Азиски куп ќе се игра во Саудиска Арабија во 2027 година.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Фудбал

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Read more

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Read more

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Read more

Фудбалер на Бордо падна во кома - страшна сцена уште во првата минута

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе

Фудбалер на Бордо падна во кома - страшна сцена уште во првата минута

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон славеше над Њујорк, Минесота продолжи со врвната игра

Читај повеќе

Едвардс: 100% сум подобар играч од Дончиќ и Шej

Читај повеќе

Јовиќ: Против Вардар немавме дисциплина, ќе биде подобро на дуелот со Бутел

Читај повеќе

Синот на латвиската премиерка потпиша за хрватски Динамо

Читај повеќе
  • play_arrow

Масовна тепачка ја одбележа ноќта во НБА: Давење, 4 исклучувања и лудило на трибините

Читај повеќе