Хитлер доби QR код за зелен пасош, ЕУ на нозе

Неидентификувани лица од надлежните органи во една европска земја ги украле QR кодовите што се користат за генерирање на европскиот зелен пасош, јавија италијанските медиуми.

Според нив, дел од QR кодовите биле објавени и дистрибуирани на интернет програми за издавање лажни сертификати. Според квалификувани италијански извори, веќе е одлучено да се поништат сите документи генерирани со тие QR кодови.

Планирани се и серија состаноци на европско ниво меѓу сите технички засегнати страни за детална анализа на ситуацијата. Сè уште не е познат бројот на украдени кодови или дали проблемот ја засега и Италија, иако истрагата е во тек.

Кражбата на кодовите не била извршена во Италија. Првичните истраги покажаа дека немало компјутерски напади врз Sogei, ИТ компанија на Министерството за економија што обезбедува кодови за генерирање зелени сертификати во Италија.

Според тоа, можеби нападот бил извршен врз слична институција во друга европска земја. Во моментов, сепак, потврдено е дека украдените QR кодови се поништени и како резултат на тоа, сите зелени сертификати генерирани од тие кодови се невалидни.

Повикувајќи се на извори од Италија, АНСА наведува дека тие укажуваат дека овие шифри се користат за создавање фалсификувани сертификати кои се нудат преку интернет.

Два зелени пасоша издадени на име на Адолф Хитлер, за кои е докажано дека се оригинални, сега кружат на мрежите. Според италијанскиот сајт Zezone.it станува збор за два зелени пасоши по име Адолф Хитлер, од кои едниот е роден во 1900 година, а другиот во 1930 година.

И двата имаат валиден QR код, а сајтот тврди дека овие шифри се украдени во Полска.

Истрагата е во тек, а се одржани многу состаноци на повеќе нивоа во ЕУ. Инаку, во Италија од 15 октомври за пристап до работното место е потребен и зелен пасош, односно ковид пропусница.

URL
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Свет

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Read more

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Read more

Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Read more

Масовниот убиец Брејвик испрати писма до преживеаните и нивните семејства

Read more
 

Вести

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе

Заев-Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти

Читај повеќе