Храна богата со калциум

Калциумот е важен минерал којшто има клучна улога во здравјето на коските. Тој помага и за одржување на здравјето на срцето, мускулите, нервите и забите. Поради тоа, консумирањето на доволно количество на калциум е особено важно за правилното функционирање на целиот организам.

Млечните производи се најголем извор на калциум кој му е потребен на нашиот организам, особено за формирање и одржување на здрави коски.

Црвен грав
Најраспространет е во Јужна Америка, а кај нас може да се најде во продавници за здрава храна. Овој вид на грав е богат со калциум, калиум, фолна киселина и има голема хранлива вредност.

Брокула
Овој тип на зеленчук е познат по тоа што се користи како превенција за некои облици на карцином. Варена со неколку капки маслиново масло, брокулата е богат извор на калциум. За уште поголемо дејство се препорачува сирова брокула во салата.

Сок од портокал
Овој пијалок се препорачува наутро. Една чаша сок од портокал во комбинација со здрав појадок е одличен извор на калциум.

Лосос
Лососот е богат со протеини и омега 3 масни киселини. Се препорачува да го имате на менито неколку пати неделно, бидејќи во 50 г лосос има 181 мг калциум.

Потребен внес на дневно ниво

Бебиња (0-6 месеци) – 210 мг
Бебиња (7-12 месеци) – 270 мг
Деца (1-3 години) – 500 мг
Деца (4-8 години) – 800 мг
Деца (9-18 години) – 1.300 мг
Возрасни (19-50 години) – 1.000 мг
Возрасни (51 година и нагоре) – 1.200 мг

Зголемени потреби на калциум имаат жените во менопауза. Тие особено треба да внимаваат на количеството калциум кое го внесуваат, за да се заштитат од остеопороза.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Здравје

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Read more

Пет причини поради кои сте постојано жедни

Read more

Исфрлањето на глутенот од исхраната не е за секого безопасно

Read more

Најнездравиот начин на подготовка на јајца

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе