Хрватите сакаат нула толеранција за возење под дејство на алкохол

Новиот Национален план за безбедност на патиштата во Хрватска предвидува укинување на толеранцијата од 10% за брзо возење и намалување на граничните вредности на дозволената количина алкохол во крвта на возачот, што сега изнесува 0,5 промили.

Хрватите не се задоволни од резултатите од претходниот десетгодишен план, чија цел - намалување на бројот на смртни случаи на патиштата за 50% во периодот од 2010 до 2020 година - не е постигната, затоа најавуваат построги регулативи што би биле вклучени во новиот план за следната деценија.

Се издвојуваат две мерки, и доколку бидат усвоени, тие ќе влијаат и на возачите од други земји кои патуваат во Хрватска, вклучувајќи ја и нашата.

Една од мерките што се разгледуваат се однесува на толеранцијата на брзо возење. Оваа толеранција или, како што официјално се нарекува, „безбедносна разлика“ е 10 км/ч за брзина до 100 км/ч, а за поголема брзина е 10 проценти.

Планот предвидува оваа толеранција да се сведе на минимум што е можно повеќе, а за да се спроведе мерката потребно е локалните самоуправи да набават нови уреди за мерење на брзината. Досега, на пример, на автопат, каде ограничувањето на брзината е 130 км/ч, толерирано е возење со брзина до 143 км/ч.

Доколку се донесе нова мерка, оваа толеранција ќе биде значително помала и нашите возачи кои имаат намера да патуваат во Хрватска, ќе мора да обрнат поголемо внимание на ограничувањето на брзината, за да не заработат казна.

Како друга важна мерка, се наведува дека ќе се испита можноста за промена на граничните вредности на дозволената количина алкохол во крвта на возачот.

Во моментов, во Хрватска се во сила регулативите кои дозволуваат 0,5 промили алкохол во крвта (не се однесува на професионални и млади возачи).

Имплементацијата на оваа мерка, според планот, може да започне оваа година, а крајниот рок е 2023 година. Доколку биде усвоена, можно е да се намали граничната вредност или дури и нула толеранција на алкохол.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Авто новости

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Read more

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Read more

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Read more

Како се снајде моќниот GR Yaris на патеката во Нирбургринг?

Read more
 

Автомобили

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Читај повеќе
  • filter

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде моќниот GR Yaris на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Segway го претстави футуристичкиот мотоцикл Apex H2

Читај повеќе

Citroen го најави новиот C5

Читај повеќе
  • filter

Колекционерски сон: Corvette C3 од 1971 година

Читај повеќе

Хрватите сакаат нула толеранција за возење под дејство на алкохол

Читај повеќе
  • filter

Mercedes-Benz го претстави освежениот луксузен модел CLS

Читај повеќе