Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

MG ќе го претстави концептот EXE181 на саемот за автомобили во Пекинг оваа недела, најавувајќи електричен хиперавтомобил со едно седиште.

Позицијата на возачот е исклучително ниска, а концептот изгледа како еден од автомобилите Vision Gran Turismo. Неговата форма како капка вода резултира со низок коефициент на отпор од само 0,181. Иако тоа е пониско од 0,199 на Volkswagen XL1 и другите сериски автомобили, сепак постојат поаеродинамични концепти од минатото, како што е Mercedes Vision EQXX од 2022 година со коефициент на отпор од само 0,18. Исто така, пример е General Motors Precept од 2000 година со коефициент на отпор од 0,16. Потоа тука е и Aerodynamic Research Volkswagen од 1980 година, кој имаше коефициент на отпор од 0,15. Не треба да го заборавиме и Fiat Turbine од 1954 година со неверојатен коефициент на отпор од 0,14.

Новиот MG EXE181 е модерен еквивалент на истоимениот концепт од 1959 година, возило со „вонземен облик“ со коефициент на отпор од неверојатни 0,12. Британскиот бренд во сопственост на кинеската SAIC тврди дека не само што е еден од најаеродинамичните автомобили во светот, туку и меѓу најбрзите. За забрзување од 0 до 100 км/ч потребни се само 1,9 секунди.

MG не ја откри максималната брзина на концептот EXE181, но оригиналниот модел од 50-тите забрзуваше до 254,91 mph, или 410,238 км/ч. Зад воланот беше американскиот возач Фил Хил.

Исклучително тесниот ентериер со централно поставено седиште и тркачки појас се подеднакво футуристички и потсетуваат на едноседното Lamborghini Egoista. Новиот EXE181 е замислен со голем екран и 4 електромотори, а иако нема информации од MG, се очекува погон на 4 тркала и повеќе од 1.000 КС.

Шансите за сериска верзија се мали, така што концептот веројатно ќе остане единствен за да ги освои насловите.

реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе