Пристигна новото Ferrari со славниот 6,5-литарски V12 мотор

Во Maranello на спектакуларен начин ги демантираа сите оние кои тврдеа дека Ferrari 812 Superfast ќе биде нивниот последен двосед со атмосферски V12 мотор.

Ferrari го отстрани превезот од наследникот на моделот 812 Superfast, кој се крие зад симболичното име 12Cilindri, а во ерата на електрификацијата, фасцинантно е што најновиот GT автомобил од Maranello со себе носи префинета верзија на познатиот природно аспириран 6,5-литарски V12 мотор, кој исто така не е потпомогнат од хибриден систем.

URL

12Cilindri ќе биде достапен во две верзии на каросеријата (Coupé и Spider), а со најновата еволуција на V12 моторот (F140) кој првпат беше користен во познатиот модел Enzo, 830 коњски сили при 9.250 вртежи во минута и 690 Nm максимален вртежен момент при 7.250 вртежи во минута, што се бројки што Ferrari веќе ги понуди со неверојатниот 812 Competizione. Останува фасцинантно што во Maranello споменатите бројки се постигнуваат без помош на хибридни системи и турбополначи.

URL

Силата се испраќа до задната оска преку 8-брзински автоматски менувач со двојна спојка, за кој Ferrari вели дека е 30 проценти побрз од менувачот во F812. Со каросерија која во некои детали се поврзува со моделите 365 GTB/4 Daytona и Roma, двоседот 12Cylindri, кој е малку подолг од моделот 812 Superfast, достигнува од 0 до 100 км/час за 2,9 секунди (Spider за 2,95 секунди) и развива повеќе од 340 км/час.

URL

Тежината на купе верзијата без течности е 1.569 килограми. Spider тежи околу педесет килограми, а со двете верзии клиентите ќе можат да избираат помеѓу бандажи од 20 и 21 инчи со гуми 275/35 напред и 315/35 задни. Ригидноста на телото е зголемена за 15 проценти во споредба со F812.

Под претпоставка дека планираното производство на моделот 12Cylindri е веќе распродадено во следните неколку години, како што беше распродадено во случајот со егзотичниот модел Purosangue, за купе верзијата треба да се издвојат 395.000 евра, а за возење под отворено небо 435.000 евра.

Тагови
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Авто новости

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more
 

Автомобили

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе