Кинески научници развија маска со сензори кои откриваат вируси

Научници во Кина развија маска што може да го детектира коронавирусот или вируси на грип во воздухот, како и да ги предупреди оние кои ја носат ако се изложени на вируси по 10-минутен разговор со заразено лице.

Сензорите прицврстени за маската можат да реагираат на само 0,3 микролитри вируси во воздухот, откривајќи го вирусот SARS-Cov-2 што предизвикува болест COVID-19 и вирусите на грип H5H1 и H1N1 во воздухот, во рок од 10 минути.

Студијата, предводена од шест научници е објавена во научното списание Matter на 19 септември.

Новиот уред, кој се монтира надвор од маската, опремен со литиумска батерија што се полни, е тестиран со прскање патогени во затворен простор со што е симулирано реално сценарио во кое некој зборува или кашла.

Сензорите реагирале на течноста во количина од 70 до 560 пати помала од онаа што настанува со кивање, испраќајќи предупредување на безжични уреди како телефони.

Долгогодишната пандемија поттикна масовно носење маски, но ублажувањето на мерките поврзани со COVID-19 во многу земји доведе до пад на употребата на маски. Сепак, носењето маски и понатаму е широко распространето во некои земји, меѓу кои и Кина која се држи строго до нулта-ковид политика.

Многу луѓе продолжија да носат маски за да се заштитат од вируси, без оглед на официјалните препораки.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Здравје

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Read more

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Read more

Дали треба да пиеме витамински додатоци во есен? 

Read more

Морско оревче: Лековит зачин со кој треба да бидете внимателни

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе