Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Сепак, експертите нагласуваат дека одредени особини кај луѓето можат да бидат јасен показател за тоа какви ќе бидат родителите еден ден доколку го посакаат тоа.

Децата треба да знаат дека секогаш можат да сметаат на својот татко во секој момент од животот. Мажите од доверба еден ден ќе бидат татковци од доверба, а тоа е многу важна карактеристика при изборот на брачен партнер. Ова се останатите:

Искреност

Довербата и искреноста се една од најважните работи во секоја врска. Токму затоа, објаснуваат експертите, најдобри родители се оние кои покажуваат искреност, т.е. тие не се склони да лажат и да се кријат.

Трпение

Трпеливиот маж е и најдобриот татко, а кога ќе дојде детето навистина ќе ви требаат нерви.

Разиграност

Децата ја сакаат играта, преку неа се забавуваат, учат и создаваат силна врска со луѓето околу нив, вклучувајќи ги и нивните родители.

Понизност

Понизноста е една од најважните особини кога станува збор за градење добри односи со луѓето, вклучително и со децата. Оваа особина не треба да носи негативна конотација. Сосема спротивно, тоа значи дека мажот треба да може во секој момент да „ја испушти топката“ и да дојде до најдоброто решение за одреден проблем во разговор со својата партнерка.

Оптимизам

Експертите веруваат дека од сите позитивни емоции, оптимизмот може да има најдобри „ефекти“ врз нашите деца. Имено, она што го гледаат од нас, тие подоцна се применуваат во подоцнежниот период од животот.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Живот

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Време е за отказ: 6 знаци дека работите во токсична атмосфера

Read more

Седум штетни митови за воспитувањето деца

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе