Костадиновска-Стојчевска: Охриѓани на гостите да не им наплаќаат како да наплатуваат воена отштета

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска во своето обраќање на отворањето на Охридско лето се осврна на значењето на уметноста, претпознатливоста и реномето на фестивалот, а им посака и добредојде на уметниците. Порака упати и до угостителите во Охрид.

„Летната сезона во Охрид не трае долго и затоа квалитетот, а не квантитетот му прилега на овој древен скапоцен град. Токму затоа би сакала да пренесам една порака: поради Охридско лето и годинава на гости ќе ни дојдат многубројни уметници од целиот свет, ги замолувам угостителите да не им наплатуваат како да треба да наплатуваат воена отштета или некои други ненамерни долгови. Ако овие зборови на луцидниот Душко Радоњ допрат до нашите домаќини, им благодарам“, рече министерката.

Таа посочи дека во време кога со голема брзина се менува светот, уметноста го чува стравот и испраќа порака дека сѐ ќе биде во ред.

„Уметниците поинаку ги читаат вестите. Без уметноста, ќе има празнина”, порача таа.

За фестивалот рече: „Охридско лето е најдобра разгледница за Охрид. Настаните како вечерашниот е еден од ретките каде министерот за култура е меѓу првите говорници“.

Пред крајот на обраќањето порача: „Нека грмне, нека се отворат портите на Света Софија…“.

Свеченото отворање на фестивалот Охридско лето започна со концерт на светски познатата оперска дива Анџела Георгиу, која настапи со Оркестарот на Националната опера и балет на Република Македонија, под диригентската палка на извонредниот Чиприан Теодореску од Романија.

Remote video URL
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонија

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Read more

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Read more

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Read more

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе