Кремљ за влезот на Финска во НАТО: Oва е уште една ескалација, ќе мора да преземеме контрамерки

Русија ќе мора да преземе контрамерки во врска со приемот на Финска во НАТО, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Кремљ смета дека ова е уште една ескалација и дека проширувањето на НАТО е закана за нашата безбедност и за интересите на Руската Федерација. Ќе преземеме контрамерки за да ја обезбедиме сопствената безбедност и тактички и стратешки“, предупреди Песков, нагласувајќи дека Русија ќе одговори како што ѝ одговара, пренесе ТАСС.

Песков рече дека руската армија за сѐ навремено ќе ја информира јавноста.

„Внимателно ќе го следиме развојот на настаните во Финска и ќе видиме како северноатлантскиот блок ќе ја користи територијата на Финска во врска со распоредувањето на оружје, системи и инфраструктура во близина на нашата граница, што потенцијално претставува закана за нас“, рече Песков, додавајќи дека соодветно ќе се преземат мерки.

Според него, ситуацијата во Финска е суштински различна од ситуацијата во Украина.

„Прво, Финска никогаш не била антируска и немавме спорови со Финска“, рече Песков.

Тој нагласи дека со Украина работите се сосема спротивни и дека ситуацијата таму е потенцијално поопасна.

„Затоа моравме да извршиме специјална воена операција за да ги постигнеме сите цели што ги поставивме“, заклучи Песков.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Свет

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Read more

И Русија е за независна Палестина

Read more

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Read more

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе