Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Б.С.Б.
/ 24.02.2021 / 16:53

Американската војска вложува многу пари во развој на футуристичко вооружување. Станува збор за нова генерација ласерски систем посилен од актуелните, а го развива војската на САД.

Ваквите топови главно емитуваат непрекинат светлосен сноп, додека Ultrashort Pulsed Laser (UPSL) би користел кратки бранови слични на рафали.

Претставници на Пентагон веруваат дека прототипот ќе биде во погон до август, 2022 година. Во последните неколку години американската војска вложува многу пари во развојот на ласерско вооружување чија цел се непријателски дронови, ракети или минофрлачки гранати.

Кон средината на 2020 година американската морнарица го тестираше системот Laser Weapon System Demonstrator (LWSD) на отворено море. Во таа прилика, при пукање со ласерот од крузерoт USS Portland беше уништен дрон во лет, пренесе Daily Mail.

Покрај дронови и помали објекти, LWSD успешно делува и против непријателски сензори во уредите за набљудување.

Remote video URL
реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Свет

Исчезнатата подморница во Индонезија е премногу длабоко за да се извлече

Read more

Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Read more

Русија почна воени вежби на Крим, вклучени над 10.000 војници

Read more

Гутереш: Непромислено ги ограбуваме ресурсите на Земјата

Read more
 

Вести

Вучиќ: Американците го поддржаа мини-шенген десет пати повеќе од Европејците

Читај повеќе

Гостиварец присилно ја омажил 19-годишната ќерка во Шуто Оризари каде била силувана

Читај повеќе

Исчезнатата подморница во Индонезија е премногу длабоко за да се извлече

Читај повеќе

Филипче: Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува

Читај повеќе

Заев: Околу 750 вработени според Рамковен се веќе распоредени

Читај повеќе

Регистрирани 603 нови случаи на COVID-19, 39 починати

Читај повеќе

Заев: Во Буџетот има пари за исплата на шестиот пакет економски мерки

Читај повеќе

Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Читај повеќе

Русија почна воени вежби на Крим, вклучени над 10.000 војници

Читај повеќе