Легендарниот Шевченко влезе во политика, ќе го советува Зеленски

Легендарниот украински фудбалер Андриј Шевченко влезе во политиката, а ќе соработува со претседателот на својата земја, Володимир Зеленски.

Претседателот на Украина Зеленски вчера со декрет го именуваше Шевченко за свој советник.

Во кратката одлука само беше наведено дека Шевченко е назначен за советник, но не беше појаснето за кои прашања ќе биде задолжен да му помага на Зеленски.

Шевченко е најдобриот украински фудбалер во историјата кој своите најпознати фудбалски денови ги помина во Милано, со кого ја освои Лигата на шампионите во 2003 година, а една година подоцна ја освои и Златната топка. За репрезентацијата на Украина постигна 48 гола на 111 настапи, а како селектор ја предводеше Украина до четвртфиналето на ЕП 2000, што е најдобар резултат во историјата на таа земја.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе