Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Премиерот на Либан, Хасан Диаб вчера најави дека ќе предложи одржување предвремени избори во земјата, откако експлозијата во центарот на Бејрут во вторникот ја продлабочи кризата.

Во телевизиско обраќање, Диаб ги повика сите политички партии да ги остават несогласувањата настрана и да работат заедно. Тој додаде дека е подготвен да остане на функцијата наредните два месеца, за да им даде време на политичарите да спроведат структурни реформи.

Полицијата во Бејрут вчера употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во главниот град на Либан. Демонстрантите се обидоа да се пробијат низ ограда за да стигнат до зградата на Парламентот во Бејрут за време на протестите разгорени од незадоволството на граѓаните од начинот на кој власта изреагира на смртноносната експлозија што го потресе градот во вторникот.

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство.

Како што се наведува, 21 лице се водат како исчезнати.

Експлозијата во пристаништето во Бејрут ја предизвика палење на повеќе од 2.700 тони амониум нитрат, кој бил складиран шест години, откако бил конфискуван од царинската служба.

Тагови
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Свет

Расте бројот на починати и заразени во Италија

Read more

Во светот годишно се фрла една милијарда тони храна

Read more

Нов, уште посилен земјотрес во Нов Зеланд од 7,4 степени по Рихтер

Read more

Медуза уби човек во Австралија, првпат по 14 години

Read more
 

Вести

Заев: Во недела се очекуваат првите 3.000 руски вакцини

Читај повеќе

Судењето за „27 април“ продолжува на 12 март

Читај повеќе

Почина работник од дојранско додека извршувал работни задачи

Читај повеќе

Расте бројот на починати и заразени во Италија

Читај повеќе

Филипче: Набавуваме сензори за мерење дијабетес кај деца

Читај повеќе

МВР со детали за двојното убиство во Топанско Поле

Читај повеќе

Покренато обвинение за седуммина насилни учесници на протестите за „Монструм“

Читај повеќе

Османи: Никогаш не сме кажале дека Фрчкоски е кандидат за амбасадор

Читај повеќе

Во светот годишно се фрла една милијарда тони храна

Читај повеќе