Љоренте практикува палео диета

Макфакс/Кајгана
/ 11.04.2024 / 17:15

Играчот од средниот ред на Атлетико и шпанската репрезентација, Маркос Љоренте (29), се храни како пештерски човек. Станува збор за палеолитската исхрана, која подразбира консумирање на храна која ја земале луѓето од времето на старото камено време. Поточно, Љоренте јаде месо, овошје, зеленчук, риба, јајца, јаткасти плодови и слично.

Од друга страна, на пример, не јаде ориз, тестенини, леб, брашно, млечни производи, преработени месни производи и рафинирани јаглехидрати.

„Го јадам она што се јадело во палеолитот. Морав да ја елиминирам рафинираната храна, не смеам ни да ја гледам, ниту житариците. Оваа диета е начин на живот. Вака живеам, вака ќе умрам. Тоа е за моето здравје, не само за фудбалот. Ќе продолжам да се грижам за себе и кога ќе ја завршам кариерата“, изјави Љоренте за Cadena SER.

Популарно наречена едноставно палео, поборниците на оваа диета тврдат дека човековото тело е најдобро приспособено на исхраната која со векови ја консумирале нашите предци од каменото време.

Љоренте ги помина сите возрасни категории на Реал Мадрид, играше и за првиот тим. Во Алавес беше кратко време, додека Атлетико го доведе во 2019 година за 30 милиони евра.

Во Атлетико одигра 194 натпревари, постигна 27 гола и забележа 28 асистенции. За шпанската репрезентација има 18 настапи, а Transfermarkt неговата вредност ја проценува на 30 милиони евра.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Фудбал

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Read more

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Read more

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Read more

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Read more
 

Спорт

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе

Во Лондон паднал договор: Ханси Флик ќе ја води Барса

Читај повеќе

За прв пат една лига може да има 6 учесници во ЛШ, Италијанците тријат раце

Читај повеќе