Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Минск, 14 август 2020 (МИА) – Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ги негираше извештаите дека избегал од земјата по масовните протести против неговото авторитарно владеење, јави локалната новинска агенција Белта.

„Прво на сите, би сакал да им кажам дека сè уште сум жив, и не сум во странство, спротивно на она што го велат нашите националисти. Денеска е 14 август и ние сме тука да разговараме за работата на градежната индустрија“, изјавил тој.

Лукашенко ги коментираше обидите за зголемени тензии меѓу работниците во државата и предупреди дека штрајковите ќе имаат уништувачки ефект врз локалните компании во иднина.

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска ќе разговараат за ситуацијата во Белорусија, а дел од нив повикуваат на санкции против режимот на Лукашенко.

Во исто време, главниот противник на белорускиот лидер на претседателските избори Светлана Тихановскаја повика на масовни, но мирни демонстрации во земјата во текот на викендот. 

реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Свет

Европските земји ги враќаат строгите епидемиoлошки мерки

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Над милион луѓе во светот починаа од последици на COVID-19

Read more

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

МОН: Тестирањето на платформата продолжува, вчера најавени над 88 илјади корисници

Читај повеќе

Седумнаесет припадници на Армијата повредени во сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш

Читај повеќе

Европските земји ги враќаат строгите епидемиoлошки мерки

Читај повеќе
  • play_arrow

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Читај повеќе

Над милион луѓе во светот починаа од последици на COVID-19

Читај повеќе

Променливо облачно со повремени врнежи

Читај повеќе

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе