НБА 2019/2020

Мајами со прв пораз годинава на домашен терен

Лос Анџелес Лејкерс им го нанесоа првиот пораз на Мајами Хит сезонава на домашен терен, откако ги победија со 113:110.

За победниците, Ентони Дејвис запиша 33 поени, додека Леброн Џејмс додаде 28, и за малку не постигна трипл-дабл. Џејмс реализираше 12 асистенции и 9 скокови, додека Дејвис запиша 10 скока за Лејкерс.

Тимот има 23 победи на 26 натпревари и го зголеми својот клупски рекорд на 13 последователни успеси како гостин.

По осми пат оваа сезона, „езерџиите“ стигнуваат двоцифрена разлика во резултатот, а Мајами претрпе пораз на домашен терен во 12 натпревари.

Џими Батлер беше водечки стрелец за домашната екипа со 23 поени, Дерик Џонс додаде 17, Кендрик Нан остана со 16, а уште тројца од нивниот тим завршија со двоцифрен број на поени.

Резултати од НБА:

Орландо – Хјустон 107: 130

Филаделфија – Њу Орлеанс 116: 109

Мајами – Лос Анџелес Лејкерс 110: 113

Атланта – Индијана 100: 110

Чикаго – Шарлот 73:83

Мемфис – Милвоки 114: 127

Јута – Голден Стејт 114: 106

Минесота – Лос Анџелес Клиперс 117: 124

Сакраменто – Њујорк 101: 103

Лидери во одделни дивизии:

Источна конференција

Атлантик дивизија: Филаделфија – 20 победи / 7 порази

Централна дивизија: Милвоки – 23/3

Југоисточна дивизија: Мајами – 18/7

Западна конференција

Северозападна дивизија: Денвер – 15/8

Пацифик дивизија: Лос Анџелес Лејкерс – 23/3

Југозападна дивизија: Далас – 17/7.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Кошарка

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Read more

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Read more

Лејкерс ја менуваат стратегијата поради Јокиќ

Read more

НБА ја прогласи идеалната петорка за сезоната 2019/20

Read more

Спорт

  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Читај повеќе

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Читај повеќе

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе