Минатиот месец беше најтопол јули досега

Овој јули беше најтопол во светот, по јули 2019 година и јули 2016 година, соопштија научниците од ЕУ.

Според нив, минатиот месец беше обележан со невообичаено високи температури во многу региони – од Финска до САД.

„Кога ги набљудуваме температурите во светот, гледаме промени од година во година, па дури и од месец во месец. Но, основното нешто што го гледаме е трендот на глобално затоплување“, вели Фреја Вамборг, научник во Службата за следење на климатските промени на ЕУ, Коперник.

„Минатиот месец беше трет најтопол јули досега во светот, по јули 2019 година и јули 2016 година. Тоа беше и втор најтопол јули во Европа, по 2010 година“, објави Коперник.

Од рекордно високите температури во САД и Канада, која започна во јуни, починаа стотици луѓе и беа предизвикани голем број пожари.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Свет

Јајце за Макрон

Read more

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Read more

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Read more

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе