Над 90% од домаќинствата користат вода од водовод, а над 12 илјади флаширана

Според начинот на снабдување на домаќинствата со вода за пиење над 91% користат вода од јавен водовод, додека над 12 илјади или над 2% од домаќинствата користат флаширана вода за пиење, покажува четвртиот сет на податоци од Пописот на населението, домаќинствата и становите 2021, објавен денеска од Државниот завод за статистика.

Од вкупно 598.632 домаќинства, најголемиот дел или 547.114 имаат вода во станот со приклучок од јавен водовод, 1.674 имаат чешма во дворот приклучена на јавен водовод, 567 имаат вода од улична чешма со вода од јавен водовод.

Околу 6% од домаќинствата во земјава користат вода од посебен извор. Најголемиот дел од нив 24.229 имаат вода во станот со приклучок на сопствен хидрофор, 4.830 користат вода од копан бунар, 4.720 вода од улична чешма со вода од посебен извор, 1.835 имаат вода од дупчен (цевчест) бунар, додека 510 користат вода од цистерна без филтер, а 311 вода од цистерна со филтер.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Македонија

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Read more

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Read more

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе