Најголемиот климатски самит во историјата почна со една голема промена

COP28 е официјално најголемиот самит за климата на ОН во историјата со 80.000 пријавени учесници, кои за прв пат се познати и за кои работат.

До оваа година, од оние кои учествуваа не се бараше да кажат за кого работат, што го отежнува откривањето на лобистите и идентификувањето на потенцијални конфликти на интереси меѓу преговарачите.

Околу 104.000 луѓе, вклучително и технички и безбедносен персонал, оваа година имаат пристап до „сината зона“ посветена на вистинските климатски преговори и павилјоните на присутните земји и организации.

Тоа далеку го надминува претходниот рекорд на минатогодишниот самит на ОН за климата во Египет, COP27, на кој имаше 49.000 акредитирани присутни и каде лобистите за нафта и гас ги надминаа повеќето национални делегации, според невладините организации.

Годинава има речиси 23.500 луѓе од официјални владини делегации.

Со нив патуваат 27.208 политички експерти, академици, претставници на професионални организации и високи функционери на нафтени компании.

Овие гости немаат ист степен на пристап до преговорите како официјалните претставници, но нивното присуство ја зголеми загриженоста дека големиот капитал има способност да влијае на разговорите.

Меѓу гостите на земјата домаќин се Бил Гејтс и Антоан Арно, син на шефот на LVMH Бернард Арно, вториот најбогат човек во светот по Илон Маск.

Списокот за акредитација вклучува и повеќе од 14.000 невладини организации, од еколошки групи до индустриски лобисти.

Организаторите велат дека уште околу 400.000 луѓе се регистрирале за да добијат дневна карта за огромната „зелена зона“ околу местото на одржување на самитот, која е трансформирана во голем саем на кој се прикажуваат компании и иновации за животната средина.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Свет

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Read more

Франција нема да испрати свои војници во Украина за воени операции, изјави францускиот министер

Read more

Војник во Германија уби четири лица од кои едно дете

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе