Најмалку двајца загинати во експлозијата во Мадрид, евакуиран домот за стари лица

МИА/КАЈГАНА
/ 20.01.2021 / 17:49

Најмалку две лица загинаа во експлозијата што доведе до делумно уривање на зграда во центарот на Мадрид и предизвика пожар, изјави градоначалникот Хозе Луис Мартинес-Алмеида.

Тој додаде дека првичните информации покажуваат дека најверојатна причина за експлозијата е истекување на гас.

Градоначалникот на Мадрид, кој го посети местото на експлозијата, за локалната телевизија Telemadrid изјави дека не може да потврди колку луѓе се повредени.

Тој додаде дека не е причинета сериозна штета во училиштето што се наоѓа во близина на зградата.

Како што пренесуваат локалните медиуми, домот за стари лица, кој е сместен во зградата, е евакуиран, иако нема пријавено повредени меѓу неговите станари.

URL

Во зградата живееле и свештеници каде подготвувале јадења за бездомници.

URL

Полицијата го опколи местото на несреќата во Мадрид и ги повика граѓаните да ја избегнуваат областа. 

реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Свет

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Read more

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Read more

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more
 

Вести

Кривични за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Читај повеќе

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Читај повеќе

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Читај повеќе

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Читај повеќе

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Читај повеќе

Контрола во угостителски објект во тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки

Читај повеќе

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе