Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Макфакс
/ 04.06.2023 / 11:28

Лошите планинари кои неискусните водачи на експедицијата ги водат до Монт Еверест, предизвикуваат проблеми, рече искусен планински водич, по една од најсмртоносните сезони на качување во последниве години на највисоката планина на светот, поддржувајќи ја идејата за построги правила за освојување на Еверест.

Најмалку 12 алпинисти загинаа, а 5 се водат како исчезнати и се стравува дека се мртви на 8.849 метри надморска височина на Еверест за време на овогодинешната штотуку завршена главна сезона на искачување, најсмртоносна откако земјотрес предизвика лавина во 2015 година, во која загинаа 18 луѓе.

„Најслабите клиенти со помалку искусни оператори се дел од проблемот“, рече Гај Котер, познат водич од Нов Зеланд кој петпати се искачил на Еверест, говорејќи во главниот град на Непал, Катманду. „Клиентите треба да имаат минимален стандард за искачување со докажани претходни искачувања пред да дојдат на Еверест“, додаде Котер.

Тројца планинари Шерпа загинаа кога мраз се урна врз нив на долниот дел од планината во април, а другите кои починаа подлегнаа на болест или исцрпеност, соопштија владините претставници задолжени за секторот.

Непал го регулира искачувањето на Еверест и неговиот друг врв на Хималаите, инсистирајќи секој да добие дозвола, на пример, но Котер вели дека водачите на експедициите кои ги носат клиентите на планината мора да ги исполнат минималните стандарди за опрема и персонал.

„Има многу оператори кои ги носат клиентите на Еверест, но не знаат како да избегнат инциденти, а кога работите ќе тргнат наопаку, тие немаат процедури за справување со проблемот“, рече Котер.

Бигјан Коирала, претставник на Министерството за туризам кој го надгледува искачувањето, рече дека владата размислува за дополнителни регулативи, но не наведе детали. Непал годинава издаде рекордни 478 дозволи за Еверест, а стотици луѓе стигнаа до врвот.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

Одрони и помали свлечишта на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар

Читај повеќе
  • play_arrow

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Читај повеќе
  • play_arrow

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Читај повеќе

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: Паднал од кровот на викендичката на Осогово

Читај повеќе
  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе