Највпечатливите ботанички градини во светот

Многу земји вложуваат средства и напори за одржување на прекрасни ботанички градини кои важат за идеално бегство во природа, среде град. Одделивме неколку ботанички градини кои вреди да се посетат, барем еднаш во животот.

1. Сингапурската ботаничка градина, Сингапур

Под заштита на УНЕСКО, ова е вистинска тропска оаза среде центарот на Сингапур. Претставува значајна туристичка атракција и служи како образовен центар. Има колекција на орхидеи од 60.000 билки и е вистинска мирисна оаза.

2. Националната ботаничка градина во Кејпатун, Јужна Африка

Содржи 7.000 автохтони билни видови, се простира на 528 хектари и е позната по нејзиниот мост комбиниран од дрво и челик. Од него може да се гледа целата колекција на билки, од птичја перспектива.

3. Ботаничка градина во Рио де Жанеиро, Бразил

Се простира на 345 хектари и е дом на илјадници растителни видови, меѓу нив и 600 видови ретки орхидеи.

4. Ботаничката градина во Бруклин, Њујорк

За јавноста е отворена од 1911 година, а денес е оаза среде градската џунгла. Се простира на 52 хектари и е сочинета од градини и конзерваториум. Влезот чини 15 долари за возрасни, 8 за студенти и пензионери, бесплатен за деца помали од 12 години.

5. Кралската ботаничка градина во Сиднеј, Австралија

На 74 хектари се простира градина од илјадници растителни видови, отворена во 1816 година. Постојат организирани тури во кои посетителите можат да научат за традиционалната исхрана на Абориџините и за тоа кои билки се користат во нивната кујна.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Живот

Грчкото лето е состојба на умот

Read more

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Read more

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Read more

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Read more

Магазин

  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе