Не игнорирајте го високиот притисок

Одамна е познато дека покачениот крвен притисок влијае на функционирањето на мозокот. Новата студија спроведена на Универзитетскиот колеџ во Лондон, покажува дека штетата од покачениот притисок настанува пред да се појаваат симптомите.

Резултатите од студијата во која 500 луѓе се следени уште од нивното раѓање, од март 1946. па до сега, покажува дека високиот крвен притисок е опасен за мозокот во раната зрела доба, од 36 до 53 години.

Кардиолозите велат дека често се случува нивните пациенти да имаат хипертензија која не е пропратена со симптоми, години пред да им се постави дијагнозата. Заради тоа лекарите потсетуваат дека е потребно рeдовно да се мери притисокот.

„Благодарение на групата од доброволци кои целиот свој живот го посветија на учество во ова истражување, резултатите покажаа дека покачениот крвен притисок во триесеттите има влијание на здравјето четири децении подоцна“, велат лекарите кои го спровеле истражувањето.

Мерете го притисокот редовно, а доколку ви е поставена дијагнозата хипертензија, редовно земајте ја терапијата и придржувајте се на советите на лекарите.

реклама

Здравје

Најлошите работи кои оваа есен може да ги направите за вашето здравје

Read more

Неколку совети како да се здебелите на природен начин

Read more

Најтоксичната работа во вашиот фрижидер

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Магазин

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Читај повеќе

Рецепт за совршен колач со сливи

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Има шест месеци и обожава скијање на вода

Читај повеќе

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Читај повеќе

Најлошите работи кои оваа есен може да ги направите за вашето здравје

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Вага

Читај повеќе

Неколку совети како да се здебелите на природен начин

Читај повеќе

Најтоксичната работа во вашиот фрижидер

Читај повеќе
  • filter

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Читај повеќе