Недела на полски филмови во Кинотека со 5 филма на Сколимовски

Неделата на полскиот филм ќе се отвори со филмот „ЕО“ на Јержи Сколимовски. Тоа е последен филм на легендата на полското и европското кино. Сколимовски со овој филм покажува дека има уште што да каже. „ЕО“ е еден од неговите најоригинални и визуелно најинвентивни филмови во неговата 60-годишна кариера.

Филмот ја освои наградата од жирито на 75-тото издание на Канскиот филмски фестивал и влезе во потесниот избор на наградата Оскар за најдобар странски филм во 2023 година.

Отворање:

6 декември (среда), 20:00 ч.
„ЕО“ (ИО)

Remote video URL

Игран филм, Полска/Италија
2022, 88 мин., колор, ДЦП
Режија: Јержи Сколимовски (Jerzy Skolimowski)

Останати проекции:

7 декември (четврток), 20:00 ч.
„Rysopis“ (Белези на идентификација)

„Белези на идентификација“ е деби на прочуениот полски режисер Јержи Сколимовски како и првиот филм од цикусот за судбината на Анджеј Лешчиќ – млад, чувствителен човек, изгубен во комунистичкото полско општество кој очајнички бара излез од безнадежното и бесцелно секојдневие.

8 декември (петок), 20:00 ч.
„Bariera“ (Бариера)

„Бариера“ е третиот филм на Јержи Сколимовски од 1966 година во кој тој продолжува со својата опсесија со животите на младите луѓе во комунистичка Полска.

Филмот е психолошка драма чиј херој – еден мад, модерен човек – се обидува да ги надмине бариерите во својот живот: возраста, парите, конвенциите и хиерархијата.

9 декември (сабота), 20:00 ч.
„Wаlkower“ (Лесна победа)

Remote video URL

Во својот втор игран филм „Лесна победа“, Сколимовски ја продолжува приказната за неговото алтер его, Анджеј Лешчиќ. Младиот Анджеј, ги напушта студиите и доаѓа во мало гратче каде ја среќава својата поранешна соученичка Тереза, која сега е менаџер во енергетската централа.

10 декември (недела), 20:00 ч.
„Ręce do góry“ (Рацете горе)

Remote video URL

Петмина млади луѓе повторно се среќаваат во товарен воз, десет години по нивното дипломирање на медицинскиот факултет. Тие се навраќаат на нивното заедничко минато, кога Полска била под сталинизмот. „Рацете горе“ е четвртиот филм од серијата автобиографски филмови во кои познатиот полски режисер Јержи Сколимовски го игра своето алтер его – Анджеј Лешчиќ.

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Култура

Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница, бара министерката за култура

Read more

Отворање на изложба Кобалт Синергија во МКЦ

Read more

Промоција на книгата Заклетва, сведоштва за војната во 2001

Read more

НЛБ Групација отвoра меѓународен јавен повик за млади уметници од регионот

Read more
 

Вести

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Читај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Читај повеќе

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик и за македонската традиција

Читај повеќе

Османи: За 2 месеца ќе спласне притисокот за издавање на патните исправи

Читај повеќе

Маж пукал во сестра си и во нејзините два сина во Кумановско – две од лицата починаа

Читај повеќе

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Читај повеќе

ФЗО тврдат дека не биле известени, ниту учествувале во транспортот на Леонид со хеликоптер

Читај повеќе

Обвинителството ги проверува наводите од кривичните пријави поврзани со пасошите

Читај повеќе

Ахмети ќе соопшти голема вест во обраќање во живо на Facebook

Читај повеќе