Неверојатни бројки: Профит од 111 милијарди долари за само една година

Нето добивката на компанијата Saudi Aramco од Саудиска Арабија за минатата година достигна неверојатни 111 милијарди долари, пренесува агенцијата Moody’s Investor Services во извештајот што беше објавен денеска.

Се работи за редок увид во финансиите на арапската државна нафтена компанија во пресрет на нејзината прва емисија на обврзници на меѓународниот пазар.

Овој податок ја позиционира Saudi Aramco пред некои од најпрофитабилните компании на светот. Чисто за споредба, минатата година Apple забележа нето профит од 60 милијарди долари, Royal Dutch Shell од 23 милијарди долари, а Exxon Mobile „само“ 21 милијарди долари.

Извештајот на Moody’s открива дека приходот на саудискиот нафтен гигант достигнал 355,9 милијарди долари, а производството изнесувало 10,3 милиони барели сирова нафта на ден.

Покрај Moody’s, и Fitch Ratings направи проценка на работата на компанијата и според нивните наоди, компанијата остварила добивка од 224 милијарди долари пред од таа сума да бидат одземени каматата, данокот, депрецијацијата и амортизацијата за 2018 година.

Сосем заслужено, според Fitch, компанијата Saudi Aramco доби А+ кредитен рејтинг. Истиот е случајот и според Moody’s, кој на Aramco ѝ даде кредитна оцена од А1 – највисоката можна на нивната скала.

реклама

Скарлет Јохансон се омажи по третпат

Read more

Егзодус од Париз: Колони долги вкупно 700 километри за бегство од градот

Read more

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Read more

Раното гласање во Тексас ја надмина излезноста на изборите во 2016 година

Read more

Бизнис

Два нови македонски брендови кои целат кон светскиот пазар

Read more

Половина од работните места за пет години ќе ги преземат машини

Read more

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Read more

Кинеските супер богаташи се збогатија за 1,5 билиони долари за време на пандемијата

Read more

Вести

Нов КОВИД рекорд: 934 нови случаи од 2.748 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Раното гласање во Тексас ја надмина излезноста на изборите во 2016 година

Читај повеќе

Инспекторите работат „турбо“: 742 контроли, затворен објект во Гостивар

Читај повеќе

Уште два земјотреси во близина на Кушадаси од 4,9 и 5,2 степени

Читај повеќе

Филипче: Резултати од мерките ќе видиме за 3-4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

„Билка“: Бараме бришење на кривичната евиденција на сите уживатели на канабис

Читај повеќе

Апелација ја уважи жалбата, Боки 13 оди во куќен притвор

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силен земјотрес во Турција, повредени и материјална штета на грчкиот остров Самос

Читај повеќе

Училиштата остануваат отворени, нема голем број заразени ученици и наставници

Читај повеќе