Никогаш поедноставен рецепт за есенска чорба од тиква

Тиквата е многу богата со витамини и минерали како провитамин А, витамини од групата Б и калиум. Тој е еден од симболите на есента, па зошто да не ја искористите можноста за вистински есенски оброк како што е супата од тиква.

Покрај тоа, тиквата има многу ниска калориска вредност, каде што има околу 30 калории на 100 грама, а воедно е и многу хранлива храна.

Потребни состојки:

 • 1 (мускатна) тиква
 • 1 поголем морков
 • 1 црвен кромид
 • 1 чешне лук
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • рузмарин
 • павлака за готвење
 • вода
Мускатна тиква

Подготовка:

Исечете ја тиквата на половина и извадете ги семките. Потоа на секоја половина направете вкрстени линии. Важно е да се напомене дека не треба да ја лупите тиквата.

Откако ќе ја подготвите тиквата, излупете ги морковот и црвениот кромид. Лукот не мора да го лупите, доволно е да го исечете горниот дел за полесно да се исцеди по печењето. Сè заедно ставете во тавче кое претходно сте го обложиле со хартија за печење. Посипете со маслиново масло и додадете ги зачините.

Ставете ја во загреана рерна на 220°C и печете околу 40 минути, или додека тиквата не омекне. Откако ќе се испечат состојките, излупете ја тиквата и ставете ја во поголемо тенџере заедно со останатите состојки.

Додадете вода и павлака за готвење, па со рачен миксер измелете сè до саканата текстура. При сервирање, во чорбата можете да додадете различни семки, уште малку павлака за готвење и зачини.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Read more

Идеја за посен ручек: Подварок со суви сливи

Read more

Печен карфиол со слатко-лут прелив

Read more

Рецепт за посна сарма со ореви

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
 • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
 • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе