Нобеловецот Али: Големо признание и награда за Африка

Осло, 11 октомври 2019 (МИА) – Премиерот на Етиопија Абиј Ахмед Али изјави денеска дека е „почестен и возбуден“ поради тоа што е добитник на годинашната Нобелова награда за мир.

– Почестен сум и возбуден. Многу ви благодарам. Тоа е награда за Африка, Етиопија и можам да замислам колку останатите африкански лидери позитивно ќе гледаат на процесот на градење мирот на нашиот континент, рече Абиј.

Во телефонскиот разговор со секретарот на Норвешкиот Нобелов комитет, тој повтори дека е среќен и воодушевен од наградата и истакна дека тоа е големо признание за него.

Нобеловата награда за мир му беше доделена денеска на етиопскиот премиер за неговите напори за постигнување мир и меѓународна соработка, особено за неговата одлучна иницијатива за решавање на пограничниот конфликт со соседна Еритреја, се вели во образложението на наградата.

Меѓународни организации и светски лидери веднаш ја поздравија одлуката на норвешкиот Нобелов комитет признанието за мир да го додели на етиопскиот премиер.

Генералниот секретар на ОН Антониу Гутереш изјави дека честопати рекол дека „ветровите на надеж сè посилно дуваат во Африка“ и дека овогодинешниот лауреат е една од главните причини за тоа.

Гутереш преку соопштение истакна дека му било чест што присуствувал на потпишувањето на мировниот договор меѓу Етиопија и Еритреја со кој се стави крај на еден од најдолгите конфликти во Африка.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на Twitter напиша дека Али покажал дека мирот е можен со „трпеливост, храброст и убедување“.

„Со својата храброст, тој гради мостови во регионот, обновувајќи ги мировните преговори по 20-годишен застој со Еритреја“, оцени Европската комисија на Twitter по повод Нобеловата награда за мир за Абиј Ахмед Али.

Премиерот на Етиопија доби честитки и од најголемиот дел од лидерите во Африка.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Култура

Првиот број на списанието „Стремеж“ за годинава објавен во Прилеп

Read more

Тринаесет содржини на 35. Штипско културно лето

Read more

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Read more

Корона кризата ја одложи Галичка свадба

Read more

Вести

Бојан Јовановски Боки-13 поднел кривични пријави против повеќе функционери и бизнисмени

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Пандемијата не е под контрола

Читај повеќе

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Читај повеќе

Ахмети: Идејата за премиер Албанец потекнува уште пред 11 години

Читај повеќе

Филипче: Болниците имаат доволен капацитет за сместување на заразени пациенти

Читај повеќе

За гласање пријавени 697 позитивни на COVID-19 и лица во самоизолација

Читај повеќе

На работа не се враќаат родителите чии деца одат во градинка

Читај повеќе
  • play_arrow

Ангелов: Со Апасиев и Петровски дебатираме жестоко, а потоа пиеме кафе

Читај повеќе

Вучиќ: Државата ќе ги заштити мирот и стабилноста од хулиганските напади

Читај повеќе