Нов инцидент на Косово: Пукано во полициско возило во Звечан

Непознато лице пукало од огнено оружје кон дежурно полициско возило на косовската полиција во месноста Бањска - Извор, во општина Звечан, соопшти полицијата во Приштина.

Тие изјавиле дека во нападот нема повредени, но дека возилото има материјална штета на стаклото во близина на возачкото седиште.

Полицијата се сомнева дека цел на нападот бил возачот, а преземени се потребните оперативно и истражни дејствија, вклучително и увид на местото на настанот, при што е утврдено дека автомобилот бил погоден од проектил од огнено оружје.

Според полицијата, со интензивна истрага успеала да го идентификува напуштениот автомобил на осомничениот, на планински пат на оддалеченост од околу 250 метри, за кој постои сомневање дека е поврзан со случајот.

Исто така, во близина на возилото биле забележани траги на осомничени кои побегнале во непознат правец.

Според полицијата пронајденото возило било со „лажни регистарски таблички“. Полицијата во соработка и координација со надлежен обвинител отвори кривична постапка квалификувана како „убиство во обид и напад врз службено лице“.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Регион

Уапсен таткото кој ја држел 8-годишната ќерка затворена во стан во Белград

Read more

Хил: Приштина мора да ја формира Заедницата на српски општини

Read more

Србија и Унгарија ќе ја поканат Македонија да се приклучи кон изградба на брза железница

Read more

102 дојави за подметнати бомби во училишта во Бугарија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Торнада дивееја низ САД, има загинати

Читај повеќе

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Читај повеќе

Петмина повредени, од кои две деца, во сообраќајка во Горно Лисиче

Читај повеќе

Бакнеж прикажан на телевизија во Иран – изби скандал, телевизијата се извини

Читај повеќе

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Читај повеќе

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Читај повеќе

Жичницата на Водно од денеска работи еден час повеќе

Читај повеќе

Мицкоски: Тврдењата дека со влез на Бугарите во Устав се прави дистинкција со Македонците се незнаење или манипулација

Читај повеќе

Променливо облачно со сончеви периоди и релативно топло

Читај повеќе