Нови 1.168 случаи на COVID-19 од 3.353 тестирања, 18 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 1.168 нови случаи на COVID-19, а 18 лица починале.

Од Министерството информираат дека од направени 3353 тестирања регистрирани се 1168 нови случаи на COVID-19 и тоа во: Скопје-513, Куманово-68,  Дебар-6, Штип-27, Прилеп-77, Тетово-65, Струга-40, Велес-36, Битола-58, Охрид-25, Кавадарци-29, Гостивар-30, Гевгелија-5, Струмица-33, Крива Паланка-5, Радовиш-7, Крушево-3, Кочани-19, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Пехчево-3, Берово-3,  Валандово-6, Виница-5, Делчево-3,  Кратово-11, Свети Николе-33, Кичево-42, Ресен-4, Неготино-7.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 692 оздравени пациенти од: Скопје-394, Куманово-25, Штип-27, Прилеп-22, Тетово-49, Велес-33, Битола-14, Охрид-2, Кавадарци-12, Гостивар-22, Гевгелија-12,  Струмица-18, Крива Паланка-6, Радовиш-3, Крушево-1, Кочани-12, Пробиштип-6, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-6, Виница-2, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-16, Ресен-1, Неготино-2.

Починати се 18 лица, пет пациенти од Скопје (61, 69, 67, 77 и 84г), двајца од Куманово (66 и 80г), еден пациент од Штип (54г), еден од Тетово (73г), двајца од Битола (82 и 73г), еден од Охрид (84г), четири пациенти од Гостивар (78, 76, 78 и 66г), еден од Струмица (55г) и еден пациент од Кратово (74г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 46.062, бројката на оздравени пациенти е 26.981, на починати е 1.281, а бројот на активни случаи изнесува 17.800.

Денеска се евидентираат четири контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 20253, активни 8254

• Куманово 3005, активни 821

• Дебар 412, активни 97

• Штип 2127, активни 486

• Прилеп 2100, активни 878

• Тетово 3120, активни 1051

• Струга 1070, активни 285

• Велес 1390, активни 742

• Битола 1300, активни 669

• Охрид 1117, активни 497

• Кавадарци 864, активни 400

• Гостивар 1688, активни 526

• Гевгелија 557, активни 214 (27 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 98 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1338, активни 641

• Крива Паланка 327, активни 108

• Радовиш 341, активни 130

• Крушево 65, активни 36

• Кочани 994, активни 319

• Пробиштип 289, активни 95

• Демир Хисар 144, активни 68

• Македонски Брод 126, активни 22

• Пехчево 82, активни 22

• Берово 275, активни 76

• Валандово 135, активни 44

• Виница 267, активни 133

• Делчево 340, активни 182 (88 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 123, активни 78

• Свети Николе 636, активни 179

• Кичево 925, активни 413

• Ресен 332, активни 119

• Неготино 320, активни 215 (26 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3.353 тестови се преку: ИЈЗ-904, ЦЈЗ Скопје-112, Авицена-387, Биотек-431, МАНУ -260, Жан Митрев (Филип Втори)-287 , Систина со PCR метода -296, лабораторија Лаор –82, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-91, Инфективна клиника-10, ГАК-0, Синлаб-145, Ремедика-27, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -301, УК Пулмологија со алергологија –2 , лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 289.534 тестирања на COVID-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 500

• Гази Баба – 1151

• Аеродром -1256

• Карпош – 1070

• Центар – 1028

• Кисела Вода – 1021

• Ѓорче Петров – 680

• Бутел – 430

• Шуто Оризари – 144

• Студеничани – 41

• Сарај – 108

• Арачиново -26

• Илинден – 199

• Сопиште – 59

• Чучер Сандево – 83

• Петровец –82

• Зелениково -54

• Странец – 149

• Нераспределен- 173 

реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Read more

Македонија

Заев: Има најави за зголемување на парламентарното мнозинство по изборите

Read more

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница на војници во близина на Кавадарци

Read more

МНР остро демантира дека имало оштетување на спомен обележје на бугарски војници кај Кавадарци

Read more

Нови 413 случаи со COVID-19, 9 починати, 309 оздравени

Read more
 

Вести

Кипар поништи 45 „златни пасоши“

Читај повеќе

Заев: Има најави за зголемување на парламентарното мнозинство по изборите

Читај повеќе

Промоција на книги од италијански автори на Неделата на италијанскиот јазик

Читај повеќе

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница на војници во близина на Кавадарци

Читај повеќе

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Читај повеќе

МНР остро демантира дека имало оштетување на спомен обележје на бугарски војници кај Кавадарци

Читај повеќе

Ѕирнете во кутијата со сенки - „Заробениот ветер“ e новата претстава на театар Сенки и облаци

Читај повеќе

Шведска ги укина сите мерки, дали тактиката на Тегнел успеа?

Читај повеќе

Нови 413 случаи со COVID-19, 9 починати, 309 оздравени

Читај повеќе