Новиот Усеин Болт е седумгодишно чудо од дете

Седумгодишниот Рудолф Блејз Инграм веќе има прекар – Големата Молња, а многумина го нарекуваат следниот Усеин Болт.

Тој има свој Instagram профил и повеќе од 3.000 следбеници, а покрај тоа што трча, исто така игра фудбал и повремено работи како модел.

Ова енергично и шармантно момче го привлече вниманието на јавноста со трката на 100 метри што ја истрча за само 13,48 секунди, што е рекорд во САД за неговата старосна група.

Блејз почнал да тренира атлетика кога имал само четири години.

„Може да му се овозможи целата опрема што му е потребна да за биде одличен, но неговата сила, работна етика и волја за успех се работите што го поттикнуваат и што даваат резултати. Тој не сака да се чувствува како губитник. Сака да победува“, вели таткото на Блејз.

Тој додава дека се труди да му озвозможи на синот нормален живот, па затоа е задолжен за надзор на неговите тренинзи и на неговото присуство на социјалните мрежи.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2019 Track Season Starting Off Amazing 60 Meter Dash 8.69 100 Meter Dash 13.48 Record Breaking #sctop10

A post shared by Blaze The Great (@blaze_813) on

„Никогаш не сум пропуштил негов тренинг, ни натпревар и работам на сите негови тренинзи. Тој е голема ѕвезда за останатите луѓе, за мене е само бебенце. Јас сум снимател, тренер, возач... сето тоа без плата. Мојата желба е само да го гледам среќен како го работи она што го сака“, вели тој.

Таткото на Блејз се надева дека син му еден ден ќе отиде на Олимпијада.

„И ако не отиде, тоа не е битно. Одиме понатаму. Важно е дека секогаш стојам зад него. Мора да стоите зад вашите деца и секогаш да ги поддржувате и на крај сигурно ќе станат некој и нешто.“

реклама
Прва SportReality продавница во Македонија

Прва SportReality продавница во Македонија

Read more
Зошто не треба да го оставате кучето во кола кога е жешко? (Фото)

Зошто не треба да го оставате кучето во кола кога е жешко? (Фото)

Read more
Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Read more

Четириесет компании ќе добијат поддршка за отворање нова е-продавница

Read more

Живот

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Read more

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Read more

Многу мажи се плашат од жените родени во овој хороскопски знак

Read more

Одржливата мода во фокусот на Моден викенд Скопје: Дали сме подготвени?

Read more

Магазин

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Читај повеќе

Рецепт за совршен колач со сливи

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Има шест месеци и обожава скијање на вода

Читај повеќе

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Читај повеќе

Најлошите работи кои оваа есен може да ги направите за вашето здравје

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Вага

Читај повеќе

Неколку совети како да се здебелите на природен начин

Читај повеќе

Најтоксичната работа во вашиот фрижидер

Читај повеќе
  • filter

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Читај повеќе