Новото ремек-дело на Бенкси е за бездомниците

Анонимниот уличен уметник Бенкси од Англија го откри неговиот нов мурал во Бирмингем, а на кој акцентот го поставува на проблемот на бездомниците во текот на зимата и празниците.

Муралот осамна на ѕид на уличка во овој град.

Во видеото објавено на официјалниот Instagram на Бенкси, бездомник по име Рајан пие пијалак пред да си легне на клупата, опкружен со неговите работи.

На ѕидот се насликани ирваси покрај клупата, па целиот приказ изгледа како бездомниот Дедо Мраз во санки полетува кон небото.

„За 20-те минути додека го снимавме Рајан на клупата случајните минувачи му дадоа чај, две чоколади и запалка, без да побара ништо од нив“, стои во тажниот опис на Бенкси.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Живот

Туристичките места пливаат во отпад: Каде да се впери прстот?

Read more

Промени кои може да ги направите уште денеска за позелена иднина

Read more

Четири прашања кои треба да си ги одговорите пред да го смените работното место

Read more

Што значи жолта алертна фаза?

Read more

Магазин

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Читај повеќе

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Египет го кани Маск лично да се увери како се градени пирамидите

Читај повеќе

Копала тунел за син ѝ да избега од затвор

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Читај повеќе
  • filter

Туристичките места пливаат во отпад: Каде да се впери прстот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири рецепти за мезиња со јајца

Читај повеќе
  • filter

Промени кои може да ги направите уште денеска за позелена иднина

Читај повеќе