4 најлоши пијалаци што треба да ги исфрлите од исхраната ако сакате да ослабете

Ф.З.
/ 09.05.2024 / 17:59

Додека потоплото време нè повикува надвор, многумина од нас бараат да ги отфрлат вишокот килограми добиени во постудените месеци. Иако често се фокусираме на прилагодување на исхраната и зголемување на нашата физичка активност, еден клучен аспект што често се занемарува е нашата консумација на пијалаци.

Како што се испостави, пијалаците што ги консумирате може да имаат значително влијание врз вашето тело и да играат клучна улога во вашиот пат кон слабеењето. Иако постојат многу фантастични пијалаци за подобрување на метаболизмот кои можете да почнете да ги пиете додека работите на вашето тело, исто така е важно да се исклучат одредени опции.

Газираните пијалаци, енергетските пијалаци, овошните сокови од продавница и флашираните смутија се најлошиот избор доколку се обидувате да изгубите тежина, тврдат нутриционистите.

Газирани сокови

Не е тајна дека газираните сокови (диетални или не) доаѓаат со широк спектар на здравствени ризици. Ова вклучува зголемување на телесната тежина. За жал, овој сладок, вкусен пијалак е полн со калории и шеќер и не нуди никаква хранлива вредност, што го прави лош избор за вашето здравје - особено за оние кои сакаат да изгубат тежина.

Газираните пијалаци обично се богати со шеќер и калории и можат да предизвикаат прилична зависност поради нивниот привлечен вкус. Големото количество шеќер и калории лесно може да го зголеми салото на стомакот и да спречи губење на тежината.

Енергетски пијалаци

Како и овошните сокови и газираните пијалаци, овие пијалаци со кофеин, исто така, обично се полни со шеќер - во просек од 54 грама. Покрај тоа, содржината на кофеин може да претставува други ризици за вашето здравје. Големите количини на кофеин може да го нарушат сонот, да го зголемат стресот и да го зголемат нивото на кортизол. Ова може да придонесе за зголемување на телесната тежина, како и таложење на маснотии низ телото и стомакот.

Овошен сок

За жал, иако самото овошје е преполно со здравствени придобивки (и многу овошја може да ви помогнат да изгубите тежина), флашираниот овошен сок што го наоѓате на полиците во продавниците не само што обично е многу преработен, туку речиси и да нема никаква хранлива вредност, а често е и претоварен со шеќер.

Флаширани смутија

Смутињата во шишиња се фалени за нивната содржина густа со хранливи материи, но тие ненамерно можат да влијаат на губење на тежината поради нивната калориска густина и потенцијалот за прекумерно внесување шеќер. Иако може да содржат здрави состојки како овошје, зеленчук и млечни производи, процесот на мешање може да ги разгради влакната, што го олеснува консумирањето поголеми количини без природната ситост што доаѓа од џвакањето целосна храна.

Плус, иако смути направено дома често нуди одличен начин за внесување на хранливи материи во вашата исхрана, флашираните опциите во продавница обично доаѓаат со неверојатна количина шеќер и други адитиви.

реклама

Фит

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Read more

Што да се јаде во процесот на слабеење? Најдобри намирници за појадок со висока содржина на протеини

Read more

Јадењето на еден вид јаткасти плодови може да ви помогне при губењето тежина

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе