Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Обединетите  Арапски Емирати планираат да испратат жена во веселената. Нура ал Матруши ќе си го исполни сонот од детството и ќе стане првата астронаутка од ОАЕ. Одбрана е меѓу повеќе од 4.000 кандидати за обука во НАСА.

Нура ал Матруши ќе стане дел од шеесет и петте жени кои досега имале прилика да ја истражуваат вселената. На возраст од 27 години, таа исто така би можела да стане и една од најмладите жени во вселената.

Пред неа, рекордот го собори Русинката Валентина Терешкова, која на самостојна мисија беше испратена во 1963 година, кога имаше 26 години.

Веста на Twitter ја соопшти премиерот и шеик Мухамед бин Рашид ал Мактум. Нура по струка е машински инженер, а избрана е како дел од проектот во кој млади астронаути ќе добијат обука во НАСА за да бидат подготвени за идни проекти на истражувања на вселената. Таа е одбрана меѓу повеќе од 4.000 кандидати, а одбран е и Мухамед ал Мула, кој работи како пилот за полицијата во Дубаи.

Нура и Мухамед ќе минат низ обука во вселенскиот центар Џонсон во Хјустон.

URL
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Вести

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Read more

Најголемиот авион во светот успешно го изведе вториот тест лет

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриена единствената бремена мумија во светот

Читај повеќе

Приказна за откривањето на Церера: Најмала џуџеста планета или најголем астероид?

Читај повеќе

Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Читај повеќе

Google заштеди милијарда долари поради работењето од дома

Читај повеќе