Објавена контроверзна листа со просечна висина на мажите ширум светот

Глобалната мрежа World of Statistics претстави листа на просечната висина на мажите по земји во светот, а интересно е што на прво место се Холанѓаните со висина од 182,54 сантиметри.

Заедно со листата на највисоките мажи во светот по земји, организацијата World of Statistics претстави и мапа која ја претставува просечната висина на мажите во светот.

Први на листата се Холанѓаните со висина од 182,54 сантиметри, а потоа следуваат Белгијците, Естонците, Летонците и Данците.

Босна и Херцеговина е на шестото место со просечна висина на мажите од 180,87 сантиметри, а од соседството потоа следат Хрватска - со просек од 180,78 сантиметри и Србија со 180,57 сантиметри.

Податоци за висината на Македонците на оваа листа - нема.

URL

Во првите десет на листата се вбројуваат и Исланѓаните со просечна висина од 180,49 и мажите од Чешка кои се високи во просек 180,10 сантиметри.

На дното на листата е Јемен, чии мажи се високи во просек 159,89 сантиметри, а потоа следуваат Лаос со просек од 160,52 и Непал со 162,32 сантиметри висина кај мажите.

Глобалниот просек е 171,28 сантиметри. Судејќи според картата, највисоките мажи се концентрирани во земјите од Европа и Северна Америка.

Листата предизвика контроверзии на социјалната мрежа Twitter, чии корисници прашуваат од каде World of Statistics ги прибира овие податоци. Веб-страницата на мрежата не дава многу информации, што ја прави оваа листа во најмала рака сомнителна.

URL
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Чек дис аут

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Read more

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Read more

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Read more

Урнебесно: Палаво куче истрча на терен и им ја украде топката на играчите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе