Од кого децата ја наследуваат интелигенцијата?

Многу често родителите дебатираат од кого децата ја наследуваат интелигенцијата, од тато или од мама. Што вели науката на оваа тема?

Повеќе истражувања покажале дека Х хромозомот е одговорен за наследување на интелигенцијата. Жените имаат два Х хромозоми, мажите само еден, така што е двојно поголема веројатноста децата да ја наследат интелигенцијата од мајките отколку од татковците, пишува Mirror.

Досега неколку студии се занимавале со оваа тема во последните години. Истражување во Глазгов открива дека децата имаат тенденција интелигенцијата да им биде слична со интелигенцијата на мајките. Истражувачите интервјуирале исти деца секоја година од нивната 14 до 22 година, земајќи ги предвид фактите како образование и социјлно-економскиот статус. Откриле дека најдобар предиктор за интелигениција е токму нивната мајка, IQ-то на младите било околу 15 бодови поразлично од IQ-то на мајката.

Сите научници не се согласни со основниот принцип на Х хромозомите. Нагласуваат дека генетиката не е единствениот фактор во одредувањата на интелигенцијата на детето.

Според Psychology Spot, проценето е дека 40 до 60 проценти од интелигенцијата е наследна, остатокот е од нашата околина, средина на живеење. И двата родители имаат важна улога во емотивниот и интелектуалниот развој на децата, градејќи ја нивната самодоверба, играјќи со нив и учејќи ги нови вештини.

реклама

Хороскопски знаци на кои пријателите им се поважни од партнерот

Read more

Шокирани и збунети: Данската кралица им ги одзеде титулите на 4 внуци

Read more

Најмоќниот нуклеарен реактор во Финска почна со производство на струја

Read more

Објавена точната причина за смртта на кралицата Елизабета Втора

Read more

Живот

Кој дел од телото прв го миете под туш открива многу за вашиот карактер

Read more

Шокирани и збунети: Данската кралица им ги одзеде титулите на 4 внуци

Read more

Бившата жена на Безос повторно се разведува

Read more

Одгледувањето дете до 18 години во Германија чини околу 150.000 евра

Read more
 

Магазин

Кој дел од телото прв го миете под туш открива многу за вашиот карактер

Читај повеќе
  • play_arrow

Како правилно се става облека на закачалка?

Читај повеќе

Шокирани и збунети: Данската кралица им ги одзеде титулите на 4 внуци

Читај повеќе

Бившата жена на Безос повторно се разведува

Читај повеќе

Одгледувањето дете до 18 години во Германија чини околу 150.000 евра

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои пријателите им се поважни од партнерот

Читај повеќе

Десетте најбогати Американци во 2022, според Forbes

Читај повеќе

Зошто е опасно да држите диета ако немате вишок килограми?

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисен начин за диплење облека при патување

Читај повеќе