Ограбен дворецот двојник на Версај

Францускиот дворец од 17. век Во-ле-Виконт во близина на Париз кој во филмовите често пати се прикажува наместо далеку пославниот Версај, бил ограбен во средата вечерта.

Крадците прво ги врзале сопствениците и потоа побегнале со скапоцени камења и пари во вредност од 2 милиони евра.

Дворецот Во-ле-Виконт се наоѓа на околу 50 километри југоисточно од Париз и е во сопственост на истото семејство од 1875 година.

Сопствениците Патрис и Кристина де Вог го отворија дворецот за јавноста во 1968 година и управуваат со имотот заедно со нивните тројца синови.

Обвинителството соопшти дека се трага по шестмина осомничени кои не биле вооружени.

Дворецот се смета за едно од најголемите културни богатства во Франција што е во приватна сопственост и годишно го посетуваат околу 250.000 луѓе.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Чек дис аут

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Read more

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Read more

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Read more

Магазин

  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе