ОЈО отвори постапка против четири лица за инцидентот во „Александар Палас“

Скопје, 3 декември 2019 (МИА) – Основното јавно обвинителство отвори постапка против четири лица за загрозување на сигурноста на полициски службеници, во врска со настанот што се случи на 30.11.2019 година околу 11 часот во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Тројца од пријавените се лишени од слобода, а по четвртиот се трага.

Постапката е отворен по поднесена кривична пријава од СВР Скопје за кривично дело – Загрозување на сигурноста од чл.144 ст.3 од Кривичниот законик.

Пријавените, како што информираат од ОЈО, ја загрозиле сигурноста на 11 службени лица – полициски службеници кои вршеле службено дејствие – легитимирање, на начин што упатиле сериозна закана дека ќе нападнат врз животот на полициските службеници.

– Во поглед на кривично-правниот настан кој следел во хотелот неколку часа по сега пријавеното кривично дело, од страна на Министерството за внатрешни работи се уште не е утврден идентитетот на сторителите кои со огнено оружје пукале кон сега пријавените лица, се вели во соопштението.

Заради обезбедување на присуството на осомничените во текот на кривичната постапка, јавниот обвинител до Судот поднел и предлог за определување на мерки за претпазливост за четворицата осомничени и тоа забрана за напуштање на живеалиште/престојувалиште, привремено одземање на патна исправа и забрана за издавање нова, обврска повремено да се јавуваат кај определено службено лице, како и забрана за приближување и за воспоставување комуникација со оштетените. 

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Македонија

Џафери доби внук, денеска нема продолжение на конститутивната седница

Read more

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети

Read more

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Read more

Топло со температура до 36°C, попладне услови за дожд

Read more

Вести

Џафери доби внук, денеска нема продолжение на конститутивната седница

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејрут: Анатомија на смртоносната експлозија

Читај повеќе

Одморалиште на германскиот автопат А3 е жариште на заразени кои доаѓаат од Западен Балкан

Читај повеќе
  • play_arrow

Дезинформациите за коронавирусот убија најмалку 800 луѓе ширум светот

Читај повеќе

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети

Читај повеќе

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Читај повеќе

Топло со температура до 36°C, попладне услови за дожд

Читај повеќе

Џафери за утре најави седница за избор на претседател на Собранието

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе