ОЈО отвори постапка против четири лица за инцидентот во „Александар Палас“

Скопје, 3 декември 2019 (МИА) – Основното јавно обвинителство отвори постапка против четири лица за загрозување на сигурноста на полициски службеници, во врска со настанот што се случи на 30.11.2019 година околу 11 часот во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Тројца од пријавените се лишени од слобода, а по четвртиот се трага.

Постапката е отворен по поднесена кривична пријава од СВР Скопје за кривично дело – Загрозување на сигурноста од чл.144 ст.3 од Кривичниот законик.

Пријавените, како што информираат од ОЈО, ја загрозиле сигурноста на 11 службени лица – полициски службеници кои вршеле службено дејствие – легитимирање, на начин што упатиле сериозна закана дека ќе нападнат врз животот на полициските службеници.

– Во поглед на кривично-правниот настан кој следел во хотелот неколку часа по сега пријавеното кривично дело, од страна на Министерството за внатрешни работи се уште не е утврден идентитетот на сторителите кои со огнено оружје пукале кон сега пријавените лица, се вели во соопштението.

Заради обезбедување на присуството на осомничените во текот на кривичната постапка, јавниот обвинител до Судот поднел и предлог за определување на мерки за претпазливост за четворицата осомничени и тоа забрана за напуштање на живеалиште/престојувалиште, привремено одземање на патна исправа и забрана за издавање нова, обврска повремено да се јавуваат кај определено службено лице, како и забрана за приближување и за воспоставување комуникација со оштетените. 

реклама

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Македонија

Казни за 169 лица за неносење заштитна маска

Read more

ОДИХР: Прелиминарна оценка за изборите на 16 јули, се следи изборниот процес, кампањата и медиумите

Read more

Повеќе од половина од заразените со COVID-19 во земјава се оздравени

Read more

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Read more

Вести

Повеќето германски компании сакаат постојано да се работи од дома

Читај повеќе

Над 56.000 новозаразени во САД во последните 24 часа

Читај повеќе

Казни за 169 лица за неносење заштитна маска

Читај повеќе

Тензии меѓу САД и Кина околу Јужното Кинеско Море

Читај повеќе

ОДИХР: Прелиминарна оценка за изборите на 16 јули, се следи изборниот процес, кампањата и медиумите

Читај повеќе
  • filter

Двајца исчезнати, илјадници луѓе треба да се евакуираат поради силниот дожд што ја зафати Јапонија

Читај повеќе

Повеќе од половина од заразените со COVID-19 во земјава се оздравени

Читај повеќе

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Читај повеќе
sonchevo.jpg

Сончево и топло, попладне дожд во јужните делови

Читај повеќе