Омаж на маестро Џамбазов со оркестарот на Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија в четврток ќе го одржи концертот насловен „Омаж на маестро Александар Џамбазов“ во рамки на 45-тото издание на фестивалот Денови на македонска музика, посветен на големиот македонски композитор.

Концертот е хуманитарен, а парите од билетите ќе бидат донирани на Асоцијацијата за детски дијабет на Македонија „Баланс-Мк“.

На концертниот омаж публиката ќе може да проследи дела од неговиот симфониски опус – „Седумте танцови варијации“ со Елена Атанасовска-Ивановска како солист на пијано и „Рапсодија за Скопје“ со Иво Настевски како солист на пијано, потоа дела од опусот на маестро Џамбазов напишани за ревиски оркестар – „Реминисценија“, „Балада за Шпато“ и др., како и избор од многубројните песни за вокал и ревиски оркестар, меѓу кои се неповторливите „Довидување“, „Само ти“ и др., во изведба на Тамара Тодевска, Никола Перевски-Пере, Александар Тарабунов и Антониа Гиговска, под диригентската палка на Џијан Емин.

Со овој концерт оркестарот на Филхармонија, СОКОМ и пејачите кои ќе настапат на сцена ќе му оддадат признание и почит на македонскиот композитор и диригент – Александар Џамбазов, кој зад себе остави непроценлив музички опус.

Творештвото на Александар Џамбазов (1936-1922) главно ротира околу формата на популарните жанрови. Повеќе од 40 години композициите на Џамбазов беа неодминлив дел на најпознатите македонски фестивали и фестивалите во поранешна Југославија. Одличната професионална подготовка стекната низ школувањето во Скопје и Белград и природната дарба му овозможија да остави голем број мелодии од кои некои се вбројуваат во евергрините на македонската популарна песна.

Особено е значајно и неговото творештво на полето на детската песна. Во првите петнаесетина години од постоењето на Златно славејче, неговиот авторски придонес во програмата овозможи фестивалот да прерасне во еден од најважните фактори во музичкото воспитување и образование на најмладите. Во сферата на класичната музика Џамбазов напиша неколку маркантни композиции, а неговата „Рапсодија за Скопје“ за пијано и симфониски оркестар е добитник на највисоко признание на меѓународниот фестивал во Кава де Тирени, Италија.

реклама

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Read more

Злогласена руска единица пристигнува на украинскиот фронт

Read more

Брзо и вкусно: Колач со ореви и кафе

Read more

Култура

25 ноември 1939, објавена е збирката поезија „Бели мугри“ од Кочо Рацин

25 ноември 1939, објавена е збирката поезија „Бели мугри“ од Кочо Рацин

Read more

Immersium – нова дигитална алатка за археолошкиот локалитет Стоби

Read more

Свечена академија по повод Денот на албанската азбука

Read more

„Џабе живиш у Скопје“ – нова книга на Зоран Спасов Ѕоф

Read more
 

Вести

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Читај повеќе

Oблачно и ветровито, утре постудено со врнежи од дожд и од снег

Читај повеќе

Путин до мајките на загинатите руски војници: Не жалам што ја почнав војната

Читај повеќе

Приватните превозници нема да возат додека не се реши проблемот

Читај повеќе

Пронајден човечки труп на планината Плачковица

Читај повеќе

Скопска Апелација ја укина првостепената пресуда за „Трезор“

Читај повеќе

Злогласена руска единица пристигнува на украинскиот фронт

Читај повеќе

Бројот на измами со криптовалути расте со алармантна брзина: Кои се најчестите?

Читај повеќе

Приватните превозници протестираа пред ЈСП, бараа средба со директорот на претпријатието

Читај повеќе