Оскаровецот Мендес ќе режира четири филма за „Битлси“

Сем Мендес, оскаровецот и режисер на филмовите American Beauty и 1917, ќе го режира својот најамбициозен проект досега - четири меѓусебно поврзани биографии на „Битлси“, потврди Deadline.

Филмовите ќе ги продуцираат Sony Pictures Entertainment и Neal Street Productions.

Мендес откри дека сите приказни ќе бидат поврзани, а секој филм ќе биде раскажан од перспективата на еден од Битлсите - Пол Макартни, Џон Ленон, Џорџ Харисон и Ринго Стар. Ова е првпат Apple Corps Ltd., живите членови на „Битлси“ и семејствата на починатите членови да ги доделат авторските права на музиката и животните приказни на познати уметници со цел да направат игран филм.

„Овој проект произлезе од идејата што Сем ја имаше пред една година. Тоа е доказ за неговата креативна брилијантност и убедливост што Пол Макартни, Ринго Стар, Шон Ленон и Оливија Харисон го поздравија со таква топлина и ентузијазам штом почна да разговара со нив“, изјави Пипа Харис од Neal Street Productions.

„Битлси“ се највлијателниот и најуспешен бенд на сите времиња, а активни беа од 1960 до 1970 година. Во таа деценија, тие постигнаа повеќе од кој било друг бенд во историјата, а нивната популарност го надмина дури и неповторливиот Елвис Присли.

Дури и по распадот на бендот, сите четворица Битлси имаа успешни кариери. Макартни ги формираше Wings со неговата сопруга Линда, Ленон остана запаметен по неговиот активизам и музиката што ја создаде со Јоко Оно, Харисон беше дел од Traveling Wilburys, кои се состоеја од Боб Дилан, Рој Орбисон, Џеф Лин и Том Пети, додека Ринго Стар ја основаше бендот Ringo Starr and His All-Star Band.

Амбициозниот проект на Мендес уште е во рана фаза на развој, но се очекува првиот филм да биде премиерно прикажан во 2027 година.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Филм & ТВ

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Read more

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Read more

Стигна првиот тизер трејлер за новиот Joker, обожавателите поделени

Read more

Фаворитот за новиот Бонд се појави на црвениот тепих со 24 години постарата сопруга

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Читај повеќе

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна првиот тизер трејлер за новиот Joker, обожавателите поделени

Читај повеќе
  • filter

Фаворитот за новиот Бонд се појави на црвениот тепих со 24 години постарата сопруга

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Шакира се потруди никој да не дознае дека глумела во теленовела?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Саша Барон Коен и Исла Фишер се разведуваат по 13 години брак

Читај повеќе

Протекоа детали за продолжението: Свини или Зендаја ќе биде следната Бонд девојка

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за романтичната комедија Mother of the Bride

Читај повеќе