Османи: Се што ќе се договори со Бугарија ќе оди во Собранието

Несериозно е прашањето за договорите со Бугарија кое е важно за граѓаните да се условува со дневно политичко прашање како предвремени избори, оценува министерот за надворешни работи Бујар Османи.

- Мислам дека би било несериозно едно вакво прашање важно за граѓаните да се условува со некакво дневно политичко прашање и некаков партиски интерес. Мислам дека би изгубиле кој и да проба да врзе еден стратешки интерес со партиски интерес. Граѓаните можат тоа да го идентификуваат и тоа ќе го казнат, тоа сум убеден. Во однос на тоа дали ќе се оди во Собрание, можам да повторам ставот, дека мојот пристап не беше таков, сметам дека треба да го почитуваме тоа што Собранието еднаш го има донесено и ратификувано како договор и ние во рамки на тој договор треба да имплеметираме одредени фази, рече Османи во гостувањето во Утрински брифинг запрашан дали опозицијата во наредниот период може да ги условува договорите со Бугарија со предвремени парламентарни избори.

Тој објасни дека бугарската страна инсистира што и да се договорат двете држави да оди во Собрание.

- Тоа го бараат и наши луѓе од овде, опозиција, разни политички опоненти се приклучуваат кон оваа позиција на Бугарија. Еве пеки, ќе се оди во Собрание, ќе се ратификува ако е тоа барањето, дециден е Османи.

Шефот на дипломатијата Османи, денеска ќе има излагање пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика со која раководи пратеникот Антонио Ми лошоски од ВМРО-ДПМНЕ, за текот на разговорите и севкупните односи меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија. 

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Македонија

ЦУК: Граѓаните да бидат внимателни по најавата од УХМР за нестабилно време

Read more

Мицкоски: Идната недела ќе поднесеме интерпелација за Џафери

Read more

Поплава во рудникот Суводол по вчерашното невреме, отежнат ископот на јаглен

Read more

Викендов нестабилно време со дожд, грмежи и ветер

Read more
 

Вести

Работник во фабрика во Струшко почина од струен удар

Читај повеќе

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ги ослободи борците од Азовстал

Читај повеќе

ЦУК: Граѓаните да бидат внимателни по најавата од УХМР за нестабилно време

Читај повеќе

Приведени двајца дилери од Скопје

Читај повеќе

Мицкоски: Идната недела ќе поднесеме интерпелација за Џафери

Читај повеќе

Новиот словенечки премиер соработниците ги бира со посебен тест

Читај повеќе

Поплава во рудникот Суводол по вчерашното невреме, отежнат ископот на јаглен

Читај повеќе

СЗО: Ширењето на мајмунски сипаници може да се спречи со правилни мерки

Читај повеќе

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Читај повеќе