Откриен Американец со лоза стара 17 илјади години

ДНК-та на домородниот Американец Дарел Крафорд оди наназад цели 55 генерации, што претставува најстара ДНК откриена на американскиот континент досега.

Команијата за генетски истражувања CRI Genetics успеа да ја открие најстарата ДНК на еден Американец. Резултатите се со 99 проценти точност и индицираат дека лозата на Крафорд оди наназад за цели 55 генерации или поточно 17 илјади години.

Толку долго датирање на лоза преку ДНК анализа досега никогаш не било успешно направено, па затоа ова отритие е многу важно во сферата на биогеографијата.

Крафорд е припадник на индијанскиот резерват Blackfoot во сојузната држава Монтана. Тој и неговата заедница веруваат дека нивните претци се населиле на Американскиот континент за време на Леденото доба кога преку Беринговиот земјен мост дошле од Азија.

Сепак, ДНК резултатите велат дека неговите претци најпрво живееле во Јужна Америка каде што дошле од островите во Пацификот.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Вести

Cloud gaming сервисот Luna е само еден од многуте новитети на Amazon

Read more

Успешно деби на роботот-чистач во Лондон

Read more

Apple ја отвори првата продавница што плови на вода

Read more

Јапонската компанија Fujifilm има лек со кој се крати лекувањето од COVID-19

Read more

Гик

  • filter

Рендерите го открија изгледот и перформансите на Nokia 7.3 - што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Cloud gaming сервисот Luna е само еден од многуте новитети на Amazon

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „Football Manager“ пристигнува во ноември: На кои конзоли ќе биде достапна?

Читај повеќе

Многу критики за новиот дизајн на Facebook - дали ви се допаѓа?

Читај повеќе

Google ги објави деталите за новите смартфони Pixel 5 и Pixel 4a 5G

Читај повеќе

Wikipedia конечно добива нов дизајн, погледнете како ќе изгледа

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 видеоигри за Nintendo Switch

Читај повеќе
  • filter

LG претстави 3 нови смартфони, наскоро достапни и на европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Читај повеќе