Откриен нов орган одговорен за чувството на болка

Шведски научници открија претходно непознат орган преку кој луѓето детектираат опасности од околината, а кој може да биде одговорен за одредени видови болка. Се наоѓа под горниот дел на кожата.

Станува збор за орган кој се состои од клетки кои се наоѓаат во близина на нервите, кои како октопод се обвиткуваат и влегуваат во нервните клетки за да ги одржат во живот. Претходно не беше познато дека учествуваат во чувството за болка. Структурата од клетки се наоѓа непосредно под површината на кожата.

Откритието е објавено во списанието Science. Научниците се изненадени од новото откритие бидејќи долго време веруваа дека завршетоците на нервните клетки во епидермисот се голи или немаат обвивка. Но, структурата формира единствена, заплеткана мрежа од блиските нервни клетки по целото тело, што ги наведува истражувачите да тврдат дека и официјално треба да биде именувана како орган.

„Нашето истражување покажува дека чувствителност на болка не се појавува само во кожните нерви туку и во овој неодамна откриен орган чувствителен на болка“, вели авторот на студијата Патрик Ернфорс. „Новиот орган е двоклеточен рецептор сочинет од нерв и Шванова клетка“, додава тој.

Ова откритие може да доведе до развој на нови лекови против болка.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Наука

НАСА: Откривањето фосфин на Венера води кон можноста за вонземски живот

Read more

Пронајдени можни знаци на живот на Венера

Read more

Совршено сочувани тела на мечки од пред 39.000 години

Read more

Јапонија ќе испрати 8K камера на Марс

Read more

Гик

Домејн за Pirate Bay продаден за 50.000 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Читај повеќе
  • play_arrow

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе