Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Дипломати од 175 земји кои денеска ќе се соберат во Париз за да преговараат за договор за забрана на загадувањето со пластика, најверојатно ќе понесат со себе чадори. Но не само поради дождот.

Француската престолнина ќе биде опсипана со милијарди честички микропластика од небото за време на петдневните разговори, според првата временска прогноза за загадувањето со пластика.

Предвидениот „дожд“ ќе изнесува од 40 до 48 килограми пластични честички што слободно лебдат што ќе го покриваат Париз на секои 24 часа. Ако времето донесе силен дожд, „пластичниот дожд“ најверојатно ќе се зголеми десеткратно.

„Тоа треба да го фокусира вниманието на преговарачите“, рече Маркус Гувер од австралиската фондација Minderoo, која се занимава со истражување на пластика.

URL
Незамислива штета по здравјето

Пластичните честички се распаѓаат во околината, а овој токсичен коктел завршува во нашите тела каде што предизвикува незамислива штета на здравјето.

Загриженоста за влијанието на пластиката врз животната средина и човековата благосостојба вртоглаво порасна во последниве години, заедно со се поголем број истражувања кои ја документираат нејзината сеприсутност и упорност.

Во природата, повеќенаменската микропластика - чија пречник е помала од пет милиметри - е пронајдена во мразот во близина на Северниот Пол и кај рибите кои пливаат во најдлабоките и најтемните делови на океанот.

Програмата за животна средина на Обединетите нации проценува дека пластичниот отпад убива повеќе од милион морски птици и 100.000 морски цицачи секоја година, а сините китови кои се хранат со филтрирање консумираат до 10 милиони парчиња микропластика секој ден.

Главите в песок

Секоја минута во океанот се фрла пластично ѓубре колку содржината на еден камион. Микроскопски пластични честички се откриени во човечкото тело во крвта, мајчиното млеко и плацентата.

Тестовите на животни ги поврзаа хемикалиите во микропластиката со зголемен ризик од рак, репродуктивни проблеми и мутации на ДНК, но податоците за влијанието врз луѓето сè уште недостасуваат.

„Пластиката за која најмногу треба да бидеме загрижени во нашите тела е веројатно онаа помеѓу 10 нанометри и еден микрометар“, вели педијатарот Христос Симеонидес од клиничката детска болница Мардок во Мелбурн.

„Таквата пластика најверојатно ќе помине низ биолошките мембрани во ткивата, вклучувајќи ја и крвно-мозочната бариера“, изјави тој за AFP. „Дури сега ги вадиме главите од песокот кога станува збор за опасностите по здравјето на микропластиката.“

Временската прогноза за Париз следната недела опфаќа само значително поголеми честички, главно синтетички влакна со должина од најмалку 50 микрони.

За споредба, човечкото влакно е приближно 80 микрони (или 80.000 нанометри) во дијаметар.

Методот развиен од истражувачите на фондацијата Minderoo не ги мери пластичните честички што паѓаат низ атмосферата во реално време. Се заснова на истражување спроведено во Париз од 2015 година, каде примероците беа собрани од различни локации во текот на годината и анализирани во лабораторија.

Девствена пластика

Повеќето од пластичните честички што паѓаат на површината на Париз доаѓаат од најлон и полиестер, веројатно облека. Другите честички потекнуваат од автомобилските гуми, кои ги ослободуваат особено при сопирање на возилото.

Се проценува дека до 10 тони микропластични влакна паѓаат во областа Париз во текот на годината.

Густината на „пластичниот дожд“ може да се зголеми десеткратно при обилни дождови. Мерењата направени од други тимови ги потврдија овие наоди во десетина градови низ светот. Микропластиката што паѓа на земја сè уште може да се проголта или вдишува кога се меша во ветровитите денови.

Минатата година, 175 земји се согласија да воспостават правно обврзувачки договор за борба против загадувањето со пластика, со цел да се завршат преговорите до 2024 година.

Не се очекуваат големи откритија на техничките разговори што ќе започнат во понеделник, но главните политички дебати ќе вклучуваат глобална забрана за пластика за еднократна употреба, шема „загадувачот плаќа“ и данок за производство на нова или „девствена“ пластика.

Според експертите и зелените организации кои се залагаат за директни ограничувања на производството на пластика, овие политики - дури и ако се целосно имплементирани - можеби не се доволни за намалување на потрошувачката.

Според податоците на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), врз основа на актуелните трендови, годишното производство на пластика базирана на фосилни горива ќе се зголеми речиси тројно до 2060 година на 1,2 милијарди тони, додека отпадот ќе надмине една милијарда тони.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Вести

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more

Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Read more
 

Гик

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе